Sama mama

Slobodná matka malej mulatky na Slovensku

Timea Keresztényiová

Evitapress2010/05 SVK Slovensky

Kniha: Sama mama - Slobodná matka malej mulatky na Slovensku - Timea Keresztényiová
Katalógové číslo: 83435
7,09

Vypredané
NEDOSTUPNÉ

Kniha: Sama mama

Slobodná matka malej mulatky na Slovensku

Keď ste slobodná a máte dieťa, slobodná vlastne vôbec nie ste. Ako žiť, vychovávať, zarábať, randiť, nezblázniť sa a byť jedinou, na ktorej všetko stojí a s ktorou všetko padá. O strachu, výčitkách, smútku a tragikomických príhodách, aké single mamy zažívajú denne. Voľné pokračovanie Timeinej prvotiny Bez dcéry som neodišla. Hlavná hrdinka knihy Karolína je matkou malej Leily, dvojročného dievčatka, ktorého otcom je černoch zo Sierry Leone. Búrlivý vzťah s ním Karolína ukončila útekom z Afriky na Slovensko, kde žije „normálnym“ životom slobodnej matky. So všetkým, čo to prináša – chodom dvojčlennej domácnosti odkázanej na jediný príjem, zvládnutím všetkých detských chorôb, jasľami, dopravou, prácou... Žena s malým dieťaťom sa točí v dennodennom stereotypnom kolotoči povinností, v ktorom nezostáva miesto na vzťahy. No vždy je ho dosť na pochybnosti o sebe samej a na strach z budúcnosti. Keď Karolíne navyše diagnostikujú ochorenie, pre ktoré sa musí podrobiť operačnému zákroku, pocit ohrozenia rastie. Je možné, aby Karolína v najhoršom období svojho života stretla muža, ktorého neodradí status slobodnej matky malej mulatky?
Úryvok z obsahu knihy ...

Zavolala som Janke a povedala jej, že mám časenku na konizáciu.
„Deviateho? Pôjdem aj ja, urobíme si žúr v izbe!“ povedala, akoby sme si dohadovali wellness pobyt v luxusnom spa. Janku tam všetci poznajú. To je zle. Výsledky však nemá až také zlé. To je dobre. Ale jej vraj teraz musia vybrať celú maternicu. To je hrozne zle.
„Takže sa objednám u Vlada, nech mi dá termín týždeň pred tebou, aby sme mohli byť spoluv izbe, a kým ty dôjdeš, budem vypitvaná a trochu aj zahojená,“ tešila sa Janka a povedala mi, aby som sa nebála, že budeme mať najlepšiu izbu.
S vlastnou sprchou a weckom.
„A čo mám povedať, Jani, že super?“ Ale mykalo mi kútikmi úst, lebo to bolo super. Nebudem sama!!!
„Prosím ťa, cicuška, konizácia nič nie je. Mala som v izbe už štyrikrát baby po konizácii a išli po troch dňoch domov, herečky. Jedna bola zo Záhoria, tá revala. Neboj sa, donesiem ti mastičky.“
Tak to som sa nebála. Bylinkové mastičky od Janky by vzkriesili aj Lenina.
Musela som ešte vyriešiť jednu vec. Deviateho mám prísť na príjem, desiateho ma operujú, jedenásteho pustia. A jedenásteho má Leila narodeniny. Existoval jediný darček, ktorý prichádzal do úvahy a musela som ho kúpiť hneď: My little pony. Masírovanie detských mozgov v kolektívnych zariadeniach a náhodnou reklamou v telke prináša svoje ovocie, pričom ratolesť, hádzajúca sa o zem v hračkárstve pred konkrétnym regálom presne napovie, o ktorý produkt ide. Konzumných období v živote priemerného dievčatka je niekoľko, spočiatku nevinné snehulienky, víly, zvieratká a anonymné princezné sa menia na: Barbie, Chou Chou, Baby Born a ďalšie kolegyne, zväčša trpiace bolesťami zubov, horúčkou, cikajúce, pijúce mlieko atď. Silné obdobia sú aj Hannah Montana, Hello Kitty, Littlest Pet Shop, Polly Pocket, obdobie kuchyniek a príslušných spotrebičov a obdobie koní: lietajúcich, svietiacich, ružových, s fialovou hrivou a oranžovým melírom... My little pony, výhradné želanie Leily na narodeniny, som s vyplazeným jazykom zháňala po celom hlavnom meste a pochodila som až v obrom nákupnom centre ďaleko od nášho domu. Rýchlo som ukoristila jediného hypochondrického fialového koňa, ktorého mali a ktorý na moje úplné zdesenie do nemoty po česky opakoval:
Bolí mně bříško.
Mám teplotu?
Nemohu dýchat.
Za 27 eur. Do výplaty mi teda zostane už len 23. Uf.
Zabalila som ho tesne do igelitky, nech je pokoj, a odniesla do auta.
Vrátila som sa a rozhodla sa kúpiť ešte girlandy, balóniky a sviečky, nech je všetko pripravené.
Stretla som dve kamarátky, so slzou v oku skontrolovala výpredaj v mojom obľúbenom obchode, a keď som prišla k autu na parkovisku, zrazu mi do zámky nechcel vojsť kľúč. Nasilu som ho tam strčila, a keď som ho vytiahla, vyšiel s celým zámkom.
Hľadela som na ten mysteriózny úkaz a vôbec mi nedošlo, ani čo mám urobiť, ani ako zanadávať a už vôbec nie, čo sa stalo.
„Chceli vás vykradnúť?“ zakričal statný päťdesiatnik, ktorý parkoval neďaleko.
„Neviem,“ odpovedala som popravde.

Statný sa dogúľal, pozrel fundovane na zámok, potom na dieru zívajúcu v mojich dverách a povedal:
„Kurvy sú to. Ruky, nohy by som im dolámal.“
„To ma chceli vykradnúť? Naozaj? Veď tu nič nemám.“
„Nemali ste na sedadlách niečo cenné?“
„Nemala, nenosím cenné veci v aute.“
„Tak vám možno chceli ukradnúť autorádio. Asi nestihli.“
Nestihli. Na sedadlách sa mi váľali cédečká a hands free. Nič nezmizlo. Za čo dám vymeniť zámky, netuším.
Viezla som sa pomaly do servisu a premýšľala.
Na križovatke som sa pozerala do ostatných áut, čo sa v nich odohráva. Obľúbená kratochvíľa, slabším povahám neodporúčam. Dvaja muži si vŕtali v nose. V treťom aute esemeskovala žena a viezla vzadu asi päťročné dievčatko. Hralo sa s veľkým umelohmotným koňom, ktorý mával krídlami a dievčatko ho v tranze sledovalo.
Vtedy mi to došlo.
Obzrela som sa a na zadnom sedadle ležala prázdna igelitka z hračkárstva.
Ukradli mi jedinú cennosť, ktorú som v aute mala. Môj narodeninový darček pre Leilu.

Podrobnejšie info
Katalógové číslo
83435
Názov
Sama mama
Podnázov
Slobodná matka malej mulatky na Slovensku
EAN/ISBN
9788089452071
Forma
Paperback
Autor
Timea Keresztényiová
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2010/05
Edícia
Evitovky
Rozsah
250
Rozmer
105×170×20
Hmotnosť
0,21
Stav
Vypredané
Sadzba DPH
10%
Zľava
11%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
4.0 z 5.0
5
0%
(0)
4
100.0%
(2)
3
0%
(0)
2
0%
(0)
1
0%
(0)
Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Janka 4 z 5
31.01.2015 19:41:59

V tejto knihe som sa našla lebo slobodne mamičky nemaju ustlane na ružiach. Je to opisany skutočny príbeh toho čo všetko musí žena prekonat, kolko situacii musi zvladnut ked nema kto pomoct od prebdenych nocí až po sklbenie randenia s dcerou....krasna kniha o tom že zvladnut sa da všetko ked sa musi


nunusa1 4 z 5
01.08.2013 09:24:37

pokračovanie odudu matky a dcery (knihy bez dcery som neodišla), tiež silný príbeh. aj keď sa jej v prvej časti podarilo zvíťaziť stále musí bojovať o svoje a dcerino šťastie