Meč a kríž (2. doplnené vydanie)

Vojna náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10. - 12. storočie)

Dušan Zupka

VEDA2021 SVK Slovensky

Kniha: Meč a kríž (2. doplnené vydanie) - Vojna náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10. - 12. storočie) - Dušan Zupka
Katalógové číslo: 434727
Ušetríte až 1,27 € z bežnej ceny 25,00
A navyše získate 23 vernostných bodov
23,73
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa

Kniha: Meč a kríž (2. doplnené vydanie)

Vojna náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10. - 12. storočie)

Krajiny strednej Európy prešli medzi 10. až 12. storočím obdobím zásadných zmien. Táto transformácia sa nevyhla ani oblasti výkonu moci, kde sa naplno prejavila úzka spolupráca vojensko-politických a duchovných elít. Symbióza kresťanskej viery a vojny sa prejavila v bohatom komplexe náboženského vojenstva. Ten zahŕňal špecifické rituály, symboly a rétoriku, ktoré postupne formovali idey svätej vojny a križiackych výprav. Táto kniha ponúka prvé komparatívne spracovanie vzájomného pôsobenia výkonu moci arpádovských, přemyslovských a piastovských panovníkov a náboženského vojenstva na prelome raného a vrcholného stredoveku. Na základe analýzy dobových prameňov je možné sledovať, že kresťanské vojenstvo slúžilo na sakralizáciu a legitimizáciu moci, ako aj na hlbšiu integráciu stredoeurópskych dynastií a ich krajín do sveta latinského kresťanstva, čím prispievali k vytváraniu ich spoločnej identity. Na tento účel boli vypracované a navrhnuté rozličné modlitby, požehnania, liturgické obrady, votívne omše a predovšetkým náboženské rituály vojny. Postupne sa tak vytvorila samostatná liturgia vojny, ktorá sprevádzala uhorské, české a poľské vojnové ťaženia.

Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
434727
Názov
Meč a kríž (2. doplnené vydanie)
Podnázov
Vojna náboženstvo v stredovekej strednej Európe (1
EAN/ISBN
9788022419246
Forma
Pevná
Autor
Dušan Zupka
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2021
Rozsah
288
Rozmer
155×215
Hmotnosť
0,47
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
5%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Meč a kríž (2. doplnené vydanie) zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.