UZZ 2/2020 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii

Poradca podnikateľa2020 SVK Slovensky

Kniha: UZZ 2/2020 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii
Katalógové číslo: 384770
4,75

Vypredané
NEDOSTUPNÉ

Kniha: UZZ 2/2020 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii

Zákon o konkurze a reštrukturalizácii podľa právneho stavu k 16. 1. 2020 (Úplné znenia zákonov 2/2020). Úplné znenie zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii Po zmene zákonom č. 390/2019 Z. z.: Cieľom úpravy je nadviazať na § 75h Obchodného zákonníka a súčasne zjednodušiť predkladaciu povinnosť likvidátora ustanoveného zo zoznamu správcov pri podávaní návrhu na vyhlásenie konkurzu. Precizuje sa aj lehota, v ktorej je súd povinný vyhlásiť na majetok dlžníka konkurz alebo rozhodnúť o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku. Ak súd na základe návrhu likvidátora ustanoveného zo zoznamu správcov vyhlási konkurz, do funkcie správcu ustanoví tohto likvidátora. Precizuje sa, že neuplatnením zabezpečovacieho práva v základnej prihlasovacej lehote nastávajú len procesné dôsledky spočívajúce v tom, že v priebehu konkurzu zabezpečený veriteľ prichádza o možnosť uplatňovať procesné oprávnenia vyplývajúce zo zákona nositeľom zabezpečovacieho práva. Jednou z okolností, s ktorou sa predkladateľ musí vyrovnať pri vyhlásení konkurzu, je aj tá, aký vplyv vyhlásený konkurz bude mať na možnosť pokračovať v prebiehajúcich súdnych konaniach. Tie môžu byť pasívne (úpadca je žalovaný napr. na plnenie) alebo aktívne (úpadca je žalobcom a žaluje na plnenie). Nová právna úprava má za cieľ vyjasniť situáciu s prerušenými konaniami skôr a efektívnejšie. Správca má možnosť z vlastnej iniciatívy podať návrh na pokračovanie v konaní do prvej schôdze veriteľov, resp. do uplynutia lehoty určenej vo výzve súdu, ktorého konanie bolo prerušené. Lehotu by mal súd určiť s ohľadom na počty aktívnych, príp. pasívnych sporov úpadcu. Ak správca neprevezme prebiehajúci spor, súd, ktorého konanie bolo prerušené, vezme na zreteľ vyjadrenie dlžníka. Ak sa dlžník nevyjadrí alebo nebude súhlasiť s pokračovaním, súd konanie zastaví. § 177 ods. 2 a 4 sa upravuje tak, aby v prípade vyhlásenia konkurzu na majetok vybraných finančných inštitúcií (bánk či obchodníkov s cennými papiermi) dostala uznesenie o vyhlásení konkurzu aj Rada pre riešenie krízových situácií, čo je adekvátne na to, aby bola podrobne informovaná o vyhlásení konkurzu aj v prípadoch, keď samotný návrh na vyhlásenie konkurzu nepodala Rada pre riešenie krízových situácií, ale príslušný orgán dohľadu alebo nútený správca po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu dohľadu.
Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
384770
Názov
UZZ 2/2020 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii
EAN/ISBN
8584113063210
Forma
Brožovaná
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2020
Rozsah
104
Rozmer
148×210
Hmotnosť
0,10
Stav
Vypredané
Sadzba DPH
20%
Zľava
10%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
UZZ 2/2020 Zákon o konkurze a reštrukturalizácii zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.