8.máj - Deň víťazstva nad fašizmom

Prečítajte si príbehy tých, ktorí prežili neľudské krutosti spáchané ľuďmi.
Publikované 8.5.2018
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál
8. mája si Slovensko a štáty Starého kontinentu pripomenuli skončenie druhej svetovej vojny v Európe. Dňa 8. mája 1945 kapitulovalo nacistické Nemecko a odvtedy si každý rok pripomíname tento významný deň a rovnako aj 9. máj ako Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, ktorí zahynuli počas Druhej svetovej vojny.
Slovensko v čase Druhej svetovej vojny zažívalo svoje najtemnejšie obdobie. Státisíce ľudí zomreli veľmi krutou smrťou v koncentračných táboroch, vojaci na bojiskách, aj civilisti.
Druhá svetová vojna bola obrovskou katastrofou, ktorú by určite nikto z nás nechcel zažiť. Bol to najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt, ktorý stál život milióny ľudí vo svete. Vojna zasiahla všetky kontinenty s výnimkou Južnej Ameriky a Antarktídy.
Žiaľ, rasizmus, diskriminácia a fašizmus úplne nevymizli z nášho života. Priami účastníci bojov, pamätníci vojny pomaly vymierajú, no o tom, čo zažili na svojej vlastnej koži, by sme nemali prestať rozprávať, čítať, premýšľať a hlavne nikdy by sme nemali zabudnúť.
Nezabudnime na ľudí, ktorí zbytočne umreli v krutej vojne v mene nadradenej rasy - v konflikte, v ktorom bola zmarená ľudská dôstojnosť a porušované základné práva.
Prečítajte si príbehy tých, ktorí prežili neľudské krutosti spáchané ľuďmi. Žiaľ, ponuka k tejto téme je bohatá a iste je ešte veľa toho, čo sa udialo, ale už sa nikdy nespíše. Bolesť odišla s obeťami.
Žltá hviezda, Útek z Auschwitzu, Odvlečení, V pavilóne šeliem, Dievča v modrom plášti, Útek z pekla, Pianista, Mischling, Mengeleho dievča, Vojna nemá ženskú tvár, Krvavé územie, Utiekol som z Osvienčimu, Odsúdení prežiť, Sonderkommando- V pekle plynových komôr, Chlapec z Belsenu, Treblinka, Moruša, Voľba, Irenine deti, Denník Anny Frankovej, ...
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál