Knihy autora Michel Houellebecq | kníhkupectvo Literama.sk

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq narodený ako Michel Thomas (* 26. februára 1958 Réunion), je jedným z najvýznamnejších súčasných francúzskych spisovateľov.

Jeho otec bol horský vodca a matka anestéziologička. Keď mal 6 rokov, jeho matka opustila rodinu, konvertovala na islam a žije s muslimom. To malo iste určujúci vplyv na jeho povestnú mizantropiu. Malý Michel potom žil u svojej babičky z otcovej strany, Henrietty Houellebecqovej, členky Francúzskej komunistickej strany a pravovernej stalinistky v Crécy-en-Brie pri Paríži. Dobrý vzťah s babičkou mal vplyv na jeho ľavicovosť. Vyštudoval lýceum v Meaux a Vysokú školu poľnohospodársku. Z prvého manželstva so sestrou priateľa má syna Etiennea, ale zväzok sa rozpadol už po roku. Znovu sa oženil v roku 1999.

V 80. rokoch trpel depresiami, ktoré utápal v alkohole, a písal poéziu. Na začiatku 90. rokov napísal biografiu amerického autora hororov, monarchistu H. P. Lovecrafta a svoju románovú prvotinu Rozšírenie bojového poľa. Druhý román - Elementárna častica (1998) - ho razom vyniesol na francúzske literárne nebo. Príbeh dvoch štyridsiatnikov žijúcich vo svete masturbácie a peep show pobúril vládnucej generáciu a na druhej strane vyvolal senzáciu. Za román dostal dve ceny: Veľkú národnú literárnu cenu pre mladé talenty a Novembrový cenu.

Ešte väčšie pobúrenie vyvolal tretí román, Platforma (2001). Liga ľudských práv ho udala za podnecovanie k rasovej nenávisti. Súd však zmietol tento pokus obmedzovať umeleckú slobodu. Houellebecq v ňom skvele vystihol ducha doby, keď hrdinka umiera v Thajsku po teroristickom útoku islamistov. Jej priateľ potom hovorí, že zakaždým, keď izraelské sily usmrtia palestínske dieťa alebo tehotnú ženu, cíti uspokojenie. Román pritom vyšiel ešte pred 11. septembrom 2001. Dostal zaň Medzinárodná dublinskú cenu IMPAC.

Posledným počinom je v rade štvrtý román Možnosť ostrova, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania. Réžie filmu La Possibilité d'une île sa ujal sám autor.

Autor / Michel Houellebecq / 32 titulov

Zaradené v kategórii Romány a novelyFRfrancúzky

*26.2.1958

Kniha : Platforma - 3. vydanie

Platforma

Kúpiť
13,81
Kniha : Rozšírenie bojového poľa

Rozšírenie bojového poľa

Kúpiť
8,18
Kniha : Elementární částice - 3. vydanie

Elementární částice

Kúpiť
13,81
Kniha : Serotonin - 1. vydanie

Serotonin

Kúpiť
12,66
Kniha : Sérotonín

Sérotonín

Kúpiť
11,59
Kniha : Mapa a území - 2. vydanie

Mapa a území

Kúpiť
11,50
Kniha : Platforma

Platforma

Kúpiť
11,59
Kniha : Elementárne častice

Elementárne častice

Kúpiť
11,59
Kniha : Podvolení

Podvolení

Kúpiť
10,34
Kniha : Zostať nažive a iné texty

Zostať nažive a iné texty

Kúpiť
9,41
Kniha : Mapa a územie

Mapa a územie

Kúpiť
9,66
Kniha : Eseje - 1. vydanie

Eseje

NEDOSTUPNÉ
8,47
Kniha : Serotonin (anglicky) - 1. vydanie

Serotonin (anglicky)

NEDOSTUPNÉ
14,34
Kniha : Unreconciled

Unreconciled

NEDOSTUPNÉ
19,56
Kniha : Možnost ostrova - 2.vydání

Možnost ostrova - 2.vydání

NEDOSTUPNÉ
11,50