Narodila som sa pod šťastnou hviezdou

Elena Lacková

OZ Brak2023/03 SVK Slovensky

Kniha: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou - Elena Lacková
Katalógové číslo: 459467
Ušetríte až 1,94 € z bežnej ceny 17,50
A navyše získate 15 vernostných bodov
Kolekcia titulov: Zoznam publikácií podporených FPU

Zoznam publikácií podporených FPU

AKTUALIZOVANÉ! Tento zoznam bol doplnený a aktualizovaný 15. marca 2023 a obsahuje tituly, ktoré boli vydané s podporou… Zistiť viac...
15,56
Predobjednávka. Po vydaní vyexpedujeme do 4 dní.
Novinka , vychádza 31.3.2023, o 8 dní

Kniha: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou

Ako vraví zostavovateľka knihy Milena Hübschmannová: „Jej meno pôsobilo ako hviezda nádeje, ktorá vyvedie rómsky ľud z nepochopenia medzi Rómami a gadži. Lacková napísala prvú rómsku hru, nacvičila ju so svojimi príbuznými v chatrči cigánskej osady; písalo sa o nej s obdivom v novinách, pozdvihla romipen z blata ignorantského opovrhnutia.“

Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Fond na podporu umenia.

Elena Lacková (1921 – 2003) ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste – resp. o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny, a to takmer hneď po jeho konci. Už v roku 1949 napísala a so svojimi blízkymi z rómskej osady vo Veľkom Šariši naštudovala divadelnú hru Horiaci cigánsky tábor, s ktorou obišli takmer celé Československo a mali viac ako sto repríz. Elena Lacková o utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny začala hovoriť a písať o niekoľko desaťročí skôr, ako sa o tejto téme začalo verejne hovoriť v Európe. Bola to jedinečná rozprávačka s obrovským citom pre príbeh, ale aj pre detail a presvedčila nás o tom najmä v knihe Narodila som sa pod šťastnou Hviezdou. Ide o unikátne literárne dielo, ku ktorému by sme len veľmi ťažko hľadali v rómskej literatúre prirovnanie. 

Text, ktorý sa nielen veľmi dobre číta, ale poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života.

Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
459467
Názov
Narodila som sa pod šťastnou hviezdou
EAN/ISBN
9788097440916
Forma
Pevná
Autor
Elena Lacková
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2023/03
Rozsah
344
Rozmer
130×196
Hmotnosť
0,45
Stav
Novinka
Dostupnosť
Predobjednávka. Po vydaní vyexpedujeme do 4 dní.
Dátum vydania
31.3.2023
Sadzba DPH
10%
Zľava
11%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!

Titul v predpredaji nie je možné zatiaľ hodnotiť hviezdičkami, môžeš však pokojne pridať svoj komentár alebo očakávania:

Odoslať
Narodila som sa pod šťastnou hviezdou zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.