Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Jonas JonassonGRIMMUS2012/09 CZE česky

Kniha: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel - Jonas Jonasson
Katalógové číslo: 187405

Kniha: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

- Švédský bestseller 2010 a 2011 (přes 1 000 000 prodaných výtisků)
- V Německu během prvních čtyř měsíců od vydání prodáno přes 500 000 výtisků
- Ve Francii, Itálii, Nizozemí a dalších zemích na předních místech žebříčků prodejnosti
- Práva na vydání knihy prodána do 30 jazyků
- Podle knihy je natáčen film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává.

Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
187405
Názov
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
EAN/ISBN
9788087697009
Forma
Tvrdá, s prebalom, lesklá
Autor
Jonas Jonasson
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2012/09
Rozsah
400
Rozmer
140×215×45 mm
Hmotnosť
0,53
Stav
Vypredané
Sadzba DPH
10%
Zľava
12%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
3.0 z 5.0
5
0%
(0)
4
0%
(0)
3
100.0%
(1)
2
0%
(0)
1
0%
(0)
Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Evelin 3 z 5
29.05.2013 16:33:33

Kniha je životopisom pána Allana. Opisuje udalosti počas 100 rokov Allanovho života. Ide to pekne postupne od narodenia až po domov dôchodcov, z ktorého Allan v deň svojich 100. narodenín utiekol za dobrodružstvom. Veľmi sa mi páči, že v knihe prebiehajú 2 časové roviny. Viete, čo sa deje v súčasnosti, no zároveň sa hl. hrdina retrospektívne vracia do minulosti. Autor nám pomaly ukazuje celý Allanov život po kúskoch. Navyše sa dozvedáme aj skrátené informácie o živote ostatných postáv. Kto sa v knihe vyskytne, ten má svoj životný príbeh, dokonca aj slonica Sonja. Postavy sa dokonca prepletajú a niektoré sa poznajú z minulosti. Je to naozaj netradičný príbeh, 300-stranový opis života pána Allana, ktorý bol vskutku produktívny. Allan má veľmi milú osobnosť a zaplietol sa aj do mnohých politických udalostí, poznal známych ľudí a prežil všetko možné na rôznych zaujímavých miestach. Osobne sa mi viac páčilo čítať o prítomnosti, kde sa Allan s ukradnutým kufrom (s obrovskou hotovosťou, ktorá patrila zločincovi) potuloval po svete. Zoznámil sa s Juliusom (známym starším zlodejom), s Bennym, ktorého využili ako šoféra a s Kráskou, svojráznou staršou ženou, ktorá veľa nadáva a schováva doma slona. Neskôr sa pridali ďalší ľudia a za pätami je im komisár, ktorý hľadá 100-ročného starčeka. A po ceste sa vyskytne niekoľko nečakaných problémov, ako napríklad pár vrážd, ale však to skupinku až tak netrápi 8D Začiatok sa mi pozdával, rada čítam o živote iných a hl. dejová línia bola zaujímavá. Neskôr sa mi už ale toľko postáv zunovalo a ani cesty späť do minulosti ma nebavili. Takisto som nemala šancu zapamätať si všetky tie švédske názvy miest a mená. Už som sa iba riadila podľa prvého písmena mena alebo názvy proste preskakovala. 100 rokov je dlhý život na kopu dobrodružstiev, ale predsa len ma kniha až tak neuchvátila. Určite by som ju odporučila skôr starším čitateľom a tým, ktorí majú radi dejepis a históriu. Je to milá knižka, ktorá neurazí a obsahuje dobré myšlienky, treba si však na ňu rozvrhnúť čas, lebo to nie je celkom "strhujúci" román, je to pekné a zaujímavé rozprávanie autora o 100-ročnom starčekovi, jeho živote a jeho spoločníkoch.