Chlapci z Nickelu

Chlapci z Nickelu © Literama.sk, 31.5.2021

Nositeľ dvoch Pulitzerových cien Colson Whitehead prináša slovenským čitateľom svoj nový román Chlapci z Nickelu

Chlapci z Nickelu sú fikciou, inšpirovanou príbehom skutočnej polepšovne Arthura G. Doziera, ktorá fungovala viac ako sto rokov a zničila život tisíckam detí. Colson Whitehead vytvoril strhujúci a dojímavý príbeh, ktorým potvrdil svoju povesť jedného z najlepších spisovateľov súčasnej generácie a v roku 2020 bol zaň odmenený Pulitzerovou cenou. Je autorom siedmych románov a stal sa štvrtým spisovateľom v histórii, ktorému udelili dvakrát toto prestížne ocenenie. O slovenský preklad Chlapcov z Nickelu sa postaral Vladislav Gális.

„Existujú ľudia, ktorí vám prejdú cez rozum, a ďalší vás oberú o sebaúctu. Človek si musí pamätať, kým je.“
„Svet ho stále poúčal: Nemiluj, lebo zmiznú, nedôveruj, lebo ťa zradia, nevyčnievaj, lebo ťa zrazia. Stále však počul aj vyššie imperatívy: Miluj a láska sa ti vráti, dôveruj správnej ceste a ona ťa privedie k vyslobodeniu, bojuj a veci sa zmenia.“

Ukážka z knihy

Potom prišiel rad na Elwooda. Dve cely stáli oproti sebe, oddeľovala ich chodba. V mlátiarni bol zakrvavený matrac a holý vankúš, na ktorom boli namiesto obliečky prekrývajúce sa fľaky zo všetkých úst, ktoré doň hrýzli. Bolo tu ešte niečo: obrovský priemyselný ventilátor, ktorý bol zdrojom hukotu, zvuku, čo sa šíril po celom areáli, ďalej, než by dovoľovali fyzikálne zákony. Pôvodne sa nachádzal v práčovni – staré práčky v lete vyrobili hotové peklo –, ale po jednej z pravidelných reforiem, keď štát vymyslel nové pravidlá o telesných trestoch, niekto dostal geniálny nápad priniesť ho sem. Na stene boli striekance, kde ventilátor nafŕkal krv. Akustika tu bola taká zvláštna, že ventilátor prehlušil výkriky chlapcov, ale tesne vedľa neho bolo zreteľne počuť pokyny: Chyť sa tyče a nepúšťaj ju. Keď budeš vrieskať, dostaneš ešte viac. Drž hubu, neger.

O autorovi

Colson Whitehead sa narodil v roku 1969 v New Yorku. Po štúdiách na Harvarde pracoval v redakcii časopisu The Village Voice. Je autorom siedmych románov (The Intuitionist, John Henry Days, Apex Hides the Hurt, Sag Harbor, Zone One, Podzemná železnica, Chlapci z Nickelu). Napísal aj zbierku esejí o svojom rodnom meste (The Colossus of New York) a knihu o pokeri (The Noble Hustle). Je držiteľom viacerých literárnych ocenení, v roku 2017 získal Pulitzerovu cenu za román Podzemná železnica (IKAR 2018), rovnakú cenu dostal v roku 2020 za svoj najnovší román Chlapci z Nickelu. Colson Whitehead sa tak stal štvrtým spisovateľom v dejinách, ktorému dvakrát udelili toto prestížne ocenenie.
Publikované 31.5.2021
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Chlapci z Nickelu - 1. vydanie - Colson Whitehead

Chlapci z Nickelu

Skladom u dodávateľa

Elwood Curtis, černošský chlapec, sníva o štúdiu na vysokej škole
12,07