Eric Carle – svetovo uznávaný ilustrátor a autor súčasnej detskej literatúry | kníhkupectvo Literama.sk

Eric Carle – svetovo uznávaný ilustrátor a autor súčasnej detskej literatúry

Eric Carle – svetovo uznávaný ilustrátor a autor súčasnej detskej literatúry

© Literama.sk, 24.6.2019

Každým otvorením knižky si dieťa otvára dvere do iného sveta - nekonečného, plného fantázie, farieb a spravodlivosti.

25.júna má svoje narodeniny skvelý a uznávaný ilustrátor a autor detských kníh Eric Carle. Jeho knižky pre najmenšie deťúrence s úžasnými a jedinečnými ilustráciami s inovatívnym dizajnom milujú deti na celom svete. Jeho ilustrácie sú výrazné a ľahko rozpoznateľné. Graficky sú knihy zaujímavo a kreatívne spracované. Používa techniku koláže, ručne maľované papiere, ktoré strihá a ukladá postupne do vrstiev tak, aby vytvoril veselé obrázky. Používa pestré farby a milé obrázky sú doplnené jednoduchým textom. Použité sú nezvyčajné techniky tlače, ktoré poskytujú priestor interaktívnym hrám.

Autorova celosvetovo najznámejšia knižka – leporelo Nenásytná húsenička je známa a populárna aj u nás. Prvýkrát jej príbeh vyšiel v roku 1969 a odvtedy sa malá húsenička úspešne „prepapkala“ až do sŕdc miliónov detí na celom svete, bola preložená do 65 jazykov a predalo sa viac ako 46 miliónov výtlačkov. Veru, poriadne nenásytná húsenička to je!

Eric Carle sa narodil v roku 1929 v Syrakúzach, v americkom štáte New York, v meste pomenovanom po sicílskom meste Syrakúzy. Keď mal šesť rokov rodina sa presťahovala do Nemecka, kde vyštudoval prestížnu umeleckú školu Akadémiu výtvarných umení v Štuttgarte. Jeho snom bolo vrátiť sa a žiť opäť v Amerike, v krajine jeho šťastných detských spomienok, a tak v roku 1952 len s vlastným portfóliom v ruke a so štyridsiatimi dolármi vo vrecku, prišiel do New Yorku. Čoskoro si našiel prácu ako grafický dizajnér v oddelení propagácie The New York Times. Jeho kariéra bola veľmi úspešná. Dlhé roky pôsobil ako umelecký riaditeľ reklamnej agentúry.

Ako sa však začala jeho kariéra ako jedného z najuznávanejších ilustrátorov a autorov detských kníh?

Jedného dňa ho oslovil rešpektovaný pedagóg a autor Bill Martin Jr. s požiadavkou ilustrovať príbeh, ktorý napísal. Výsledkom ich vzájomnej spolupráce bola kniha Medveď, ukáž, na čo kukáš?, ktorá je dodnes obľúbená u detí. Titul práve vychádza aj u nás. A to bol naozajstný začiatok úspešnej kariéry! Čoskoro začal písať aj vlastné príbehy pre deti. Jeho úplne prvá kniha s vlastným napísaným príbehom a ilustráciami bola 1,2,3,to the Zoo a čoskoro po nej nasledoval už spomínaný detský trhák – klasika detskej literatúry - Nenásytná húsenička.

Publikované 24.6.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


: Medveď, ukáž, na čo kukáš? - 1. vydanie

Medveď, ukáž, na čo kukáš?

Kúpiť
7,96
Knihy autora Eric Carle

Eric Carle autor