100 rokov od založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov | kníhkupectvo Literama.sk

100 rokov od založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov

100 rokov od založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov

© Literama.sk, 6.11.2018

Významná storočnica dvoch národov

Minulý týždeň bol naozaj výnimočný: nádherné slnečné a netypické teplé počasie na toto obdobie. Pri zapaľovaní sviečok a spomínaní na našich drahých zosnulých nám v niektorých oblastiach nášho krásneho Slovenska (u nás v Prievidzi určite) veru stačilo aj tričko s krátkym rukávom. Tento rok veru žiaden mráz neošľahol nádhernú živú kvetinovú výzdobu a slnečné lúče rozháňali smútok pri spomínaní nad hrobmi.

Ale nemali sme len Sviatok všetkých svätých a Dušičky. Tento rok bol výnimočne sviatkom aj deň 30.10.2018. V tento deň sme oslávili 100. výročie prijatia Martinskej deklarácie, ktorou Slováci vyjadrili súhlas s vytvorením Československej republiky. Žiaci a študenti si užili týždeň voľna a aj niektorí, tí šťastnejší pracujúci tiež. Cez víkend oslavám výročia prijatia Martinskej deklarácie predchádzali oslavy 100. výročia založenia spoločného štátu Čechov a Slovákov. Oba národy pekne slávili „na svojom piesočku“ ako by sme dlhé desaťročia ani bratmi v spoločnom štáte neboli. Ale každý z nás sa potešil tomuto voľnu a strávil pekný deň podľa svojho gusta, asi väčšina aktívne vonku vďaka vydarenému počasiu.

Dni sa nám už však pomaly krátia, aj počasie sa už bude meniť, zozimí sa. V teplých domovoch budeme mať dosť času siahnuť po knižke a zamyslieť sa možno aj nad tým, ako udalosti spred sto rokov boli pre náš národ dôležité.

Ak vás naozaj zaujíma história a chcete si rozšíriť svoje vedomosti, odporúčame tieto tituly:


Publikované 6.11.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Osmičky v našich dejinách - 2. vydanie

Osmičky v našich dejinách

Kúpiť
10,87