Podoby Petra Karvaša

Milan Šimečka: Hra a dejiny, Peter Karvaš: Otvorené otázky

Divadelny ustav - SK2020 SVK slovensky

Kniha: Podoby Petra Karvaša - Milan Šimečka: Hra a dejiny, Peter Karvaš: Otvorené otázky
14,68
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa
Katalógové číslo: 403201
Ušetríte až 2,82 € z bežnej ceny 17,50
A navyše získate 14 vernostných bodov

Kniha: Podoby Petra Karvaša

Milan Šimečka: Hra a dejiny, Peter Karvaš: Otvorené otázky

Publikácia Podoby Petra Karvaša prináša tri diametrálne odlišné, no predsa prepojené texty esej M. Šimečku Hra a dejiny. O filozofických a sociologických aspektoch občianskych hier Petra Karvaša, esej P. Karvaša Otvorené otázky a štúdiu M. Zvadu Život a dejiny. O spoločenských a politických aspektoch života a tvorby Petra Karvaša. To, čo ich odlišuje, je ich história, príčina a príbeh vzniku a následná cesta k zverejneniu. To, čo ich spája, je predovšetkým osobnosť Petra Karvaša a nástojčivá otázka vzťahu umenia a politiky, slobody umelca a moci v spoločnosti. Hľadanie odpovede na túto otázku je rovnako naliehavé dnes ako v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Zostavila, úvod, poznámky a komentáre napísala Zdenka Pašuthova Milana Šimečku a Petra Karvaša spájalo i spája viacero životných postojov a udalostí. Obaja boli ľavicovo orientovaní intelektuáli, ktorí videli nedokonalosti nastoleného spoločenského systému a obidvoch napokon režim vyhostil na okraj spoločnosti. Stretli sa priam symbolicky, v bode zlomu medzi utópiou a krízou rozvoja socialistickej spoločnosti, na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pôsobil ako pedagógovia. Milan Šimečka prednášal dejiny filozofie (1957 1970), Peter Karvaš teóriu drámy a divadla (1956 1974). V čase normalizačných čistiek v sedemdesiatych rokoch museli obaja svoju pedagogickú kariéru ukončiť a obmedziť svoje verejné pôsobenie. Do verejného života sa vrátili po revolúcii v roku 1989 obaja však už iba nakrátko.

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
403201
Názov
Podoby Petra Karvaša
Podnázov
Milan Šimečka: Hra a dejiny, Peter Karvaš: Otvoren
EAN/ISBN
9788081900723
Forma
Brožovaná
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2020
Rozsah
215
Rozmer
165×235
Hmotnosť
0,47
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
16%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Podoby Petra Karvaša zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.