Ovčiari na Slovensku - Kniha | kníhkupectvo Literama.sk

Ovčiari na Slovensku

Iveta Zuskinová • Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej de • 2020/05SK slovensky

Kniha : Ovčiari na Slovensku - 1. vydanie
Kúpiť
36,94
Katalógové číslo: 388338
Ušetríte až 7,06 € z bežnej ceny 44,00
A navyše získate 36 vernostných bodov
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa:
Kolekcia titulov: Zoznam publikácií podporených FPU
Zoznam publikácií podporených FPU
Pozrite si celú kolekciu...

Kniha: Ovčiari na Slovensku

Reprezentačná monografia ovčiarstva na Slovensku za obdobie viac ako storočie, od poslednej tretiny 19. storočia až do začiatku 21.storočia. Hlavná pozornosť je venovaná profesionálnym ovčiarom - bačom a valachom. Pastieri oviec sa svojimi vedomosťami o spracovaní mlieka výrazne odlišovali od pastierov iných hospodárskych zvierat, čo sa odrážalo v ich spoločenskom postavení a odmeňovaní. Najdôležitejšie postavenie mal bača, patril všeobecne medzi najstarších a najskúsenejších ovčiarov. Musel byť šikovný a čistotný, dôležitú úlohu zohrávalo aj ovládanie výroby dobrého syra a iných výrobkov z mlieka a musel mať aj také vlastnosti ako je statočnosť a čestnosť. Chovatelia oviec si baču vyberali spomedzi viacerých ovčiarov a na znak dohody uzavreli s ním písomnú zmluvu. Viacerí bačovia boli známi aj ako lečitelia, ktorí uzdravovali ľiudí a zvieratá Dlhodobý pobyt v prírode im umožnil spoznať liečivú silu bylín, plodín a drevín. Vedeli určiť a predpovedať počasie podľa východu a západu slnka, podľa hviezd a mesiaca. Mnohí mali výtvarné a hudobné nadanie, vyrezávali pastiersky riad, zhotovovali hudobné nástroje na ktorých vedeli hrať. V publikácii sú predstavé viaceré konkrétne osoby ovčiarov prostrednáíctvom ich osobných životných príbehov.

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
388338
Názov
Ovčiari na Slovensku
EAN/ISBN
9788097187477
Forma
Viazaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Iveta Zuskinová
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2020/05
Rozsah
224
Rozmer
288×220×22 mm
Hmotnosť
1,25
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
16%

Hodnotenia zákazníkov

Odmeníme Ťa! Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!

Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Najnovšie hodnotenia a recenzie čitateľov

Ovčiari na Slovensku zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.