Kniha Človek v dejinách Johan Huizinga a humanitné vedy Adam Bžoch | kníhkupectvo Literama.sk

Človek v dejinách

Johan Huizinga a humanitné vedy

Adam BžochEurópa2018/04 SVK slovensky

Kniha: Človek v dejinách - Johan Huizinga a humanitné vedy - 1. vydanie - Adam Bžoch
8,77
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa
Katalógové číslo: 327114
Ušetríte až 1,22 € z bežnej ceny 9,99
A navyše získate 8 vernostných bodov
Kolekcia titulov: Zoznam publikácií podporených FPU

Zoznam publikácií podporených FPU

Tento zoznam bol doplnený a aktualizovaný 21. septembra 2021 a obsahuje tituly, ktoré boli vydané s podporou FPU (dáta z… Zistiť viac...

Kniha: Človek v dejinách

Johan Huizinga a humanitné vedy

Dodnes azda niet vedeckej práce z oblasti ranej renesancie, ktorá by nespomenula slávnu knihu Jeseň stredoveku (1919) nizozemského kultúrneho historika Johana Huizingu, tak ako niet štúdie z oblasti teórie hier, ktorá by sa v niečom neodvolávala na jeho prácu Homo ludens (1938). Enormný vplyv tohto veľkého humanitného vedca 20. storočia, ďaleko presahujúci oblasť teórie i čiastkové zistenia, spočíva v kladení otázok čitateľom, ktorí si uvedomujú svoju zrastenosť s dejinami. Kniha Adama Bžocha Človek v dejinách, venovaná nizozemskému kultúrnemu historikovi Johanovi Huizingovi (1872 - 1945), sprostredkúva celostný pohľad na život a dielo tejto poprednej osobnosti európskej vedy a odkrýva jej význam pre rozvoj humanitného myslenia v 20. storočí. Okrem prác, ktorými J. Huizinga získal ako všestranný a literárne inšpirovaný vedec celosvetové uznanie (Jeseň stredoveku, Erasmus, Homo ludens, V tieňoch zajtrajška), vykladá autor v kontexte dobových historických, antropologických, lingvistických, kultúrnych i politických diskusií aj jeho niektoré ďalšie, medzinárodne menej známe diela a štúdie ako Problém renesancie, Nizozemská kultúra v 17. storočí, Človek a dav v Amerike, Úloha kultúrnych dejín a ďalšie, a na mnohých príkladoch z povojnových európskych intelektuálnych dejín demonštruje Huizingovo pôsobenie na vedy o človeku, dejinách a kultúre. Ohlas na jeho dielo v európskej medievistike i v sociológii, v teóriách hier i vo filozofii dejín možno pripísať na vrub otvorenosti a nepredpojatosti, s akými tento vedec pristupoval k otázkam človeka a jeho kultúrnej existencie. Zvláštna kapitola knihy je venovaná pôsobeniu Huizingu na slovenskú humanistiku po druhej svetovej vojne, pre ktorú predstavovalo jeho dielo alternatívu voči rigidnému marxizmu. Adam Bžoch (1966) je literárny vedec a prekladateľ. Z nizozemčiny a nemčiny preložil okolo päťdesiat literárnych a vedeckých diel a je autorom kníh Walter Benjamin a estetická moderna (1999), Signály z diaľky (2004), Psychoanalýza na periférii (2007, po nemecky 2013, po maďarsky ), Holandské portréty (2010) a Krátke dejiny nizozemskej literatúry (2010, po poľsky 2016.) Je riaditeľom Ústavu svetovej literatúry SAV a prednáša na Katolíckej univerzite v Ružomberku a na Univerzite vo Viedni.

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
327114
Názov
Človek v dejinách
Podnázov
Johan Huizinga a humanitné vedy
EAN/ISBN
9788089666522
Forma
Brožovaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Adam Bžoch
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2018/04
Rozsah
256
Rozmer
130x210
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
12%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Človek v dejinách zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.