Kniha Precitnutie Lisa McMann | kníhkupectvo Literama.sk

Precitnutie

V zajatí snov 1

Lisa McMannFRAGMENT • 2011/09SK slovensky

Kniha : Precitnutie - V zajatí snov 1
Katalógové číslo: 108201
NEDOSTUPNÉ: titul je vypredaný, náklad rozobratý
Séria kníh: V zajatí snov
V zajatí snov
Titul je zaradený v tejto sérii

Kniha: Precitnutie

V zajatí snov 1

Temné sny prichádzajú! Sedemnásťročná Janie sa noc čo noc dostáva do cudzích snov, ktoré odhaľujú odvrátenú stránku ľudského života. Janie sa nemôže nikomu zdôveriť - neuverili by jej a mysleli by si, že sa zbláznila. A tak žije so svojou schopnosťou ako s prekliatím, ktoré nedokáže ovládať. Raz sa Janie prepadne do nočnej mory, z ktorej jej stuhne krv v žilách - prvý raz nezostáva v niečej zvrátenej duši len pozorovateľkou, ale stáva sa aj účastníčkou...

Recenzia

© 2012 Viki Horinková

Mladá a predčasne vyspelá Janie pozná veľa druhov snov. Napríklad nepríjemné nočné mory, padacie sny, erotické či sny vytvorené zo spomienok. No v noci nesníva. Jediný spôsob ako to dokáže je jej vrodená schopnosť dostať sa ľuďom do snov. Schopnosť vlastne nie je ten správny výraz, prekliatie bude asi výstižnejšie. Ako dokáže relistická Lovkyňa snov uveriť nádeji, že nemusí skončiť ako stará panna? Dokáže prekonať svoj strach a dôverovať Cabelovi tak, ako svojej matke alkoholičke nikdy nebude?

Ako prvé na tejto knihe ma zaujal spôsob písania, ktorý autorka použila. Keď nerátam, že bez peknej obálky by sa len ťažko dostala do mojej knižnice.

Príbeh je písaný z perspektívy tretej osoby s dostatočným nadhľadom a pritom nezanedbáva myšlienkové pochody jednotlivých postáv. Práve naopak! Písanie z pohľadu hlavného hrdinu môže obmedzovať celkový rozhľad v knihe a aj keď je z pohľadu viacerých aj tak nedokáže moc dobre opisovať pocity dvoch postáv v tom istom čase.

Napriek tomu toto nie je najzaujímavejšie na štýle Lisy McMann. Najviac ma príjemne prekvapilo, že po skutočne neforemnom členení na "kapitoly" všetko ovplyvňuje čas. Každý odstavec má na začiatku dátum a čas. A text je ... úsporný. Autorka neplytvá slovami. Po tom, čo som si zvykla na rýchle tempo plynutia deja, ma táto kniha uchvátila. Keby ste vynechali čo i len jednu stranu môžete sa stratiť v deji.

A čo sa týka snov - každý je jasne oddelený druhom písma. Medzi to sú niekdy vložené pocity Janie normálnym štýlom.

Kvôli Janynej tajnostkárskej povahe má jedinú kamarátku a to len preto že sa presťahovala do vedľajšieho vchodu. Napriek tomu sa z nich stanú najlepšie priateľky, aj keď toho nemajú veľa spoločného.

Zriedkavo spomínaná mama dokázala tiež obohatiť príbeh o scény na zamyslenie a ako každý rodič aj strápnenia. Možno trochu iným spôsobom ako zvyčajne, ale mňa to len utvrdzovalo v tom, aká je Janie silná osobnosť. Nefňuká. Nesťažuje si. Tvrdo pracuje. Má plány do budúcna. Nenecháva sa znechutiť neúspechom.

Možno si poviete, že čo je tak zlého na jej schopnosti? Ani mne by nepripadalo tak zlé vkrádať sa ľuďom do snov. Horšie sú vedľajšie následky. Janie totiž pri tom nespí. Vždy najprv príde o zrak. Potom začína strácať cit v končatinách. Niekdy sa z nepríjemného sna trasie aj niekoľko hodín. Je vychudnutá. Vďaka irónii osudu poriadne nespí. A pritom si dokáže zachovať nielen zdravý rozum, ale aj láskavú povahu.

Miestami dokonca vtipné či dojímavé. S Cabelom aj romantické. Sladké. Jednoducho tu nájdete od každého trochu. Primerane dlhé bez zbytočných prieťahov v deji. Nápaditá myšlienka, veľmi pekne spracovaná. Ja už netrpezlivo očakávam konečný tretí diel. Ten druhý s názov Zatmenie už samozrejme vyšiel.

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
108201
Názov
Precitnutie
Podnázov
V zajatí snov 1
EAN/ISBN
9788080895471
Forma
Paperback
Autor
Lisa McMann
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2011/09
Edícia
V zajatí snov
Rozsah
232
Rozmer
115×183×0
Hmotnosť
0,17
Stav
Rozobraté
Sadzba DPH
10%
Zľava
15%

Hodnotenia zákazníkov

Odmeníme Ťa! Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!

Hodnotenie 4.0 z 5

5  
33.3%
 (1)
4  
33.3%
 (1)
3  
33.3%
 (1)
2  
0.0%
 (0)
1  
0.0%
 (0)
Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Najnovšie hodnotenia a recenzie čitateľov

Lirity Lilith Ouida 03.02.2015 19:04:23

Aj keď bola kniha písaná vo forme denníka sa mi páčila, mala rýchly dej aj spád. Hl. hrdinka Janie má schopnosť zdielať sny s inými ale jej samej sa nič nesníva. Tú schopnosť má od 8 rokov. Má mamu alkoholičku a otca nepozná v škole nemá žiadnych kamarátov. Až do chvíle keď sa do susedstva nenasťahuje Carrie s rodičmi. Janie pracuje v domove dôchodcov kde spozná aj jednu paniu ktorá keď zomrie zanechá peniaze a čudný odkaz. A ešte tam je aj podivní a tajomní Cabel, ktorý sa snaží Janie získať. Pre koho však Cabel pracuje a čo vlastne robí keď nepríde k Janie.

Michaela 23.03.2013 09:48:55

Kniha sa mi veľmi pačila. :)

Evelin 04.03.2013 23:31:53

Pre mňa najlepšia časť série. Pokračuje sa rozprávanie cez denníkové zápisky hl. hrdinky a máme tu viac priestoru pre vývoj vzťahov medzi hl. hrdinami. Sny sú čoraz desivejšie a nový záporák ma presvedčil o tom, že nie vždy treba dať na prvý dojem a zase že niekedy je prvý dojem správny. Pri riešení zločinov by som rozhodne uvítala takú schopnosť, ako mala hl. hrdinka - nazretie do snov cudzích ľudí. Koniec ma veľmi navnadil, pretože sa odhalili mnohé tajomstvá a nastávajúce problémy. Stále ostávam pri tom, že je to príjemná oddychovka, no táto časť mala viac akcie a menej nudných častí, skoro žiadne. Odporúčam.

clarity 02.02.2013 11:23:16

Kniha je fajn len pre náročných čitateľov môže byť trošku nezáživná.