Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Článok: Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu © Literama.sk, 27.1.2023

27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a spolu s tým aj 78. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka.

Publikované 27.1.2023
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Na sklonku vojny, 27. januára 1945 oslobodila Sovietska armáda najväčší nacistický koncentračný tábor s názvom Auschwitz-Birkenau na juhu Poľska na okraji nie veľmi veľkého mestečka Osvienčim. V tomto tábore podľa odhadov odborníkov a na základe zozbieraných dôkazov zahynulo od 1,5 do 4 mil. ľudí. Presný počet obetí z Osvienčimu sa nepodarilo zistiť, mnohé dokumenty boli nenávratne stratené či zničené. Dokonca obete, poslané ihneď po príchode do plynových komôr na smrť, neboli ani neevidované.

Spomedzi obetí bol+ 90% židia, medzi zavraždenými boli aj tisícky Rómov z Čiech, Moravy, Holandska, Nemecka a Rakúska. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu.

V januári 2005 zorganizovalo Valné zhromaždenie OSN spomienkové podujatie pri príležitosti výročia oslobodenia spomínaného koncentračného tábora. Už 1. novembra 2005 prijalo OSN rezolúciu, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, aby sme si každý rok pripomínali utrpenie miliónov obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. 

Publikované 27.1.2023
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kolekcia titulov: Holokaust

Holokaust

SVK Slovensky 123 titulov