Michael Connelly: Hodina duchov

Článok: Michael Connelly: Hodina duchov © Literama.sk, 16.12.2022

Každý príbeh s detektívom Boshom, ponúka zväčša napätie a súbor vynikajúcich zvratov. Ani v tomto prípade to nebude výnimka.

Publikované 16.12.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Bosh, sa však ako penzionovaný detektív, neobjavuje v plnej sile celého príbehu. Je to skôr detektívka Ballardová, ktorá je tým hlavným ťahúňom vyšetrovania. Stará škola, Harry Bosh, však priloží so svojím loveckým inštinktom nemalú váhu k výsledkom pátrania. Je však už na dôchodku a samostatne detektívnu prácu v prospech polície nemôže oficiálne vykonávať. Ballardová slúžiaca len v nočných zmenách, prichádza do kontaktu až príliš často s odvrátenou stranou „EL EJ“.

Atmosféra je v uliciach nie príliš naklonená v prospech losangeleskej polície. Úlohu v tom hrá covid a smrť G. Floyda pri jeho zatýkaní. Akoby nikto nechcel s políciou spolupracovať a polícia nechce byť horlivo aktívna vo veciach verejných.

Prečo práve konkrétna strela zasiahla osobu s následkom smrti? Prečo práve táto zbraň vystrelila na Silvestra guľku? Prečo predmetná zbraň vystrelila projektil aj pri dávnej, nevyriešenej vražde? Bahno násilného zločinu je každým zistením tandemu Bosh-Ballardová, odplavované. Je tu ale iný zločin. Násilný, premyslený, s cieľom znásilňovať. Aktuálny, prebiehajúci a nezastaviteľný. Ako skĺbiť prácu na tom, čo sa udialo v minulosti, s tým čo sa v prítomnosti deje. Odvíja sa niť paralelného pátrania. Dokážu to títo dvaja?

A ako vo väčšine príbehov s Harrym je rozuzlenie prípadu skryté v spleti policajnej práce. Vždy sa teším, nech už to akokoľvek dopadne, že vyriešenie je na konci knižky. Aj náš detektív starne a je to aj cítiť na Connellyho románe. Nečudujme sa, Harry má už nejaký ten „krížik“ za sebou. Ako to ďalej bude, vie asi len autor sám. Po kombinácii postáv Boscha a advokáta zo zadného sedadla, sa možno do popredia viac dostane Ballardová a budeme možno svedkami novej nastupujúcej románovej postavy. Aj v tomto titule je vidieť, že to vôbec nie je na škodu. Mladšia a nová krv. Ale nechám sa prekvapiť, čo spisovateľ do sveta prinesie. Bolo by mi za Harrym smutno, ale novej postave by som sa vôbec nebránil.

Knižný príbeh ma upútal a nenudil som sa pri jeho čítaní.

(Autor: © 2022 Marek Ščamba)

Publikované 16.12.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Hodina duchov - Michael Connelly

Hodina duchov

SVK Slovensky 2022/05Michael ConnellySLOVARTRomány a novely

U dodávateľa

12,22