Rahaf Muhammad: Rebelka

© Literama.sk, 20.7.2022

Strhujúci životopisný príbeh o obetiach mladej ženy, ktorá utiekla pred tyraniou zo Saudskej Arábie, čím uchvátila celý svet

Publikované 20.7.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Tento príbeh je veľmi inšpiratívny, súčasný a plný ženskej sily. Rahaf Muhammad preukázala obrovskú odvahu a odhodlanie pri svojom úteku od tyranskej rodiny. Ako dcéra politika bola vychovávaná podľa represívneho výkladu Islamu, ktorý jej ako žene nepriznával prakticky žiadne slobody. Už v osemnástich rokoch sa rozhodla pre nebezpečný útek a vďaka sociálnej sieti Twitter sa jej podarilo získať podporu obrovského množstva ľudí z celého sveta a následne aj vytúžený azyl. Riskovala život za svoju slobodu a stala sa inšpiráciou pre všetky mladé ženy na svete. 

O knihe

Začiatkom roka 2019, po starostlivom trojročnom plánovaní, sa Rahaf Muhammad podarilo ujsť od rodiny v Saudskej Arábii. Dostala sa však len do Bangkoku, kde jej vzali cestovný pas. Keby ju prinútili vrátiť sa domov, určite by ju zabili ako iné rebelky v jej krajine. Zabarikádovala sa preto v hotelovej izbe a otvorila si účet na Twitteri. V tom čase jej už na dvere klopali úradníci s príkazom odviesť ju na letisko. Tínedžerka vďaka sociálnej sieti oslovila svet a svet jej odpovedal – za jediný deň získala štyridsaťpäťtisíc sledovateľov a tí jej napokon pomohli požiadať o azyl na Západe.

Rahaf teraz vlastnými slovami porozprávala svoj pozoruhodný príbeh. Odhalila tak nevypovedané pravdy o živote v uzatvorenom kráľovstve, kde mladé ženy vychovávajú v systéme, ktorý potláča ich práva a kontrolu nad nimi odovzdáva ich mužským opatrovníkom. Rahaf, vyrastajúca s obrovskými finančnými výsadami, ale pod dozorom mužských príbuzných vrátane svojho otca, významného politika, prežila detstvo plné dennodenného násilia, útlaku a pretvárky.

Od prvých dní, ktoré Rahaf strávila na tajnej internetovej sieti, kde pomocou šifrovanej komunikácie zisťovala od saudskoarabských utečeniek, ako by mohla uniknúť pred násilím vo svojej vlasti, až po jej osamelý útek do Kanady, je Rebelka strhujúci a inšpiratívny príbeh ženy, ktorá spomína na svoj neúnavný boj za slobodu.

Z anglického originálu Rebel preložila Jana Seichertová.

Ukážka z knihy

Od slobody ma delila už iba jazda autom. Vyše roka som čakala, kedy sa mi naskytne vhodná príležitosť na útek. Mala som osemnásť rokov a bola som na smrť vystrašená, že môj dôkladne premyslený plán zlyhá. Moje srdce sa však búrilo proti ustavičnému strachu, krutým pravidlám a starodávnym zvykom v Saudskej Arábii, ktoré spôsobovali nám dievčatám utrpenie a občas aj smrť, a, naopak, vzlietlo ako vtáča zakaždým, keď som si predstavila život ďaleko od nich. 

Telefón mi zostal, ale môj cestovný pas mal najstarší brat. Musela som ho získať a skryť na bezpečné miesto, aby som ho mala poruke, keď príde čas na útek. Predstierala som pokoj a tvárila som sa ako poslušná dcéra. Balila som sa a potláčala som úzkosť, ktorá ma zaplavovala, keď som zo spálne pozorovala rodinu, ako sa pripravuje na odchod a neskôr zhromažďuje na obed pred cestou do Kuvajtu.

Chystali sme sa do jeho hlavného mesta s rovnakým názvom na návštevu k príbuzným, u ktorých sme chceli stráviť celý týždeň pri príležitosti rodinného sviatku. Čakala nás desaťhodinová cesta autom z nášho domu v Há’ile, ktorá mi poskytne príležitosť na uskutočnenie môjho plánu.

(Zdroj: Tlačová správa, Mgr. Lucia Čarná, PR manažérka IKAR)

Publikované 20.7.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Rebelka - Môj útek zo Saudskej Arábie na slobodu - 1. vydanie - Rahaf Muhammad

Rebelka Môj útek zo Saudskej Arábie na slobodu

SVK Slovensky 2022/05Rahaf MuhammadIKARBiografie

Skladom u dodávateľa

Do Vianoc: ÁNO
11,20