Pýcha a predsudok v novom slovenskom preklade

Pýcha a predsudok v novom slovenskom preklade © Literama.sk, 24.2.2022

Jeden z najväčších príbehov o láske - Pýcha a predsudok od Jane Austen vychádza v novom slovenskom preklade. Krásna obálka od dizajnérky Barbary Baloghovej vytvára jedinečnú vizuálnu sériu s bestsellerom Malé ženy.

Azda neexistuje v svetovej literatúre známejšia milostná dvojica ako nezávislá Elizabeth Bennetová a hrdý pán Darcy. Ich príbeh je súčasťou našich životov od mladých čias a často býva jedným z prvých diel svetovej beletrie, po ktorom siahneme. Na Pýchu a predsudok odkazujú aj mnohé súčasné romány a popkultúrne diela. Slávny román Jane Austen bol mnohokrát sfilmovaný a do hlavných rolí boli obsadené najväčšie herecké hviezdy. Vo vydavateľstve IKAR vychádza Pýcha a predsudok s novým slovenským prekladom Danky Jacečkovej, ktorá v roku 2020 preložila aj bestseller Malé ženy. Obe knihy spolu navyše vizuálne ladia, pod grafickú úpravu sa podpísala dizajnérka Barbara Baloghová. Ak už máte v knižnici Malé ženy, určite siahnite aj po Pýche a predsudku.

O knihe

Od veľkého nečakaného úspechu prvého knižného vydania v roku 1813 sa dielo Pýcha a predsudok stalo populárnym po celom svete a očarilo milióny čitateľov. Autorka Jane Austen nazvala román „svojím drahým dieťaťom“ a jeho hrdinku Elizabeth „najrozkošnejším stvorením, aké sa kedy v knihách objavilo“. Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku.

Z anglického originálu Pride and Prejudice preložila Danka Jacečková.

Ukážka z knihy

„Nuž,“ povedala Charlotte, „z celého srdca Jane želám úspech. Myslím si, že keby sa zaňho vydala hoci hneď zajtra, mala by rovnakú šancu byť s ním šťastná, ako keby venovala skúmaniu jeho povahy celý rok. Aj keby partneri dokonale poznali povahu toho druhého, aj keby si boli navzájom podobní ako vajce vajcu, vôbec by im to nezaručilo šťastie. Postupom času budú rozdiely narastať, prídu starosti a vždy je lepšie dopredu vedieť čo najmenej o chybách človeka, s ktorým sa chystáte stráviť život.“

„Teraz si ma rozosmiala, Charlotte. Takto sa predsa nedá uvažovať a ty to dobre vieš. Sama by si nikdy takto nekonala.“

Elizabeth zaujali prejavy náklonnosti pána Bingleyho k jej sestre a ani jej nenapadlo, že ona sama vzbudila záujem jeho priateľa. Pán Darcy spočiatku neprejavoval ochotu pripustiť, že je pekná. Na plese sa v jeho pohľade nezračil ani náznak obdivu a pri ďalšom stretnutí ju pozoroval iba preto, aby ju mohol podrobiť kritike. Hneď po tom, čo náležite vysvetlil sebe a svojim priateľom, že na jej tvári sa nenájde jediná pôvabná črta, však začal zisťovať, že nádherný výraz tmavých očí jej prepožičiava nezvyčajnú oduševnenosť. Vzápätí nasledovali ďalšie, rovnako pokorujúce zistenia. Napriek tomu, že svojím kritickým zrakom odhalil v jej tvaroch viacero prehreškov proti symetrii, musel priznať, že má štíhlu a pôvabnú postavu, a hoci tvrdil, že má staromódne spôsoby, uchvátila ho svojou prirodzenou hravosťou. O tomto všetkom Elizabeth vôbec netušila. Pre ňu bol iba nepríjemným človekom, ktorý ju nepokladal za dosť peknú na to, aby ju pozval do tanca.

O autorke

Jane Austen (1775 – 1817) bola anglická spisovateľka, zakladateľka tzv. moderného románu, ktorá si získala priazeň čitateľov zobrazovaním každodenného života anglickej strednej triedy a spoločenských pomerov na prelome 18. a 19. storočia a brilantným opisom medziľudských vzťahov. Medzi jej najúspešnejšie romány patrí Rozum a cit (1811) a Pýcha a predsudok (1813), ktoré sa za vyše dve storočia po smrti autorky vďaka neutíchajúcej priazni čitateľov zaradili do zlatého fondu svetovej literatúry. Jane Austen bola siedme z ôsmich detí v rodine reverenda Georgea Austena. Obaja rodičia podporovali u detí lásku k vzdelávaniu a ku knihám a vytvorili tak vhodné prostredie na Janinu neskoršiu tvorbu. Napriek živému opisu citov a ľúbostných zápletiek sa nikdy nevydala, trpela zdravotnými problémami a svoje knihy publikovala anonymne, takže čitatelia sa dozvedeli jej meno až po jej smrti v roku 1817.

(Tlačová správa Ikar © 2022, Mgr. Lucia Čarná, PR manažérka IKAR)

Publikované 24.2.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Pýcha a predsudok - 1. vydanie - Jane Austenová

Pýcha a predsudok

Skladom u dodávateľa

12,50