Žatva smrti - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Žatva smrti

Žatva smrti

© Literama.sk, 15.10.2020

Vstúpte do sveta budúcnosti bez vojen, chorôb, hladu, utrpenia a smrti!

Ak chcete vedieť, ako sa žije vo svete, kde ľudia porazili smrť a o to, aby všetko fungovalo a ľudia nemali žiadne starosti - dokonca aj o to, aby nemuseli ani len zapnúť svetlo sa stará umelá inteligencia, prečítajte si trilógiu Žatva smrti (Kosec, Nimbus, Posol).

Ideálne, nebolo vojny, nebol hlad, počasie bolo ideálne, všetci robili čo chceli. Umelá inteligencia – Nimbus, bol všade a so všetkými. Mohli sa na neho kedykoľvek s čímkoľvek obrátiť. Všetkých poznal, všetko počul a videl – lebo všade mal kamery. Robil všetko v prospech ľudí, ktorí si už bez neho nevedeli predstaviť život. Keď človek dosiahol určitý vek a už nechcel ďalej starnúť, tak sa dal omladiť a mohol začať opäť ako 30 ročný. Malo to za následok, že partneri sa striedali a už po treťom partnerovi si nik nespomenul na tých prvých, alebo na ich spoločné deti. Ak náhodou niekto nešťastnou náhodou zomrel, tak sa stal mŕtvolným. Nimbus po neho poslal dron, ktorý ho odviezol do najbližšieho oživovacieho strediska, kde sa po pár dňoch prebral a pokračoval v živote.

Lenže tento ideálny svet mal aj svoje následky. Preplňoval sa. Ale aj na to sa našlo riešenie. Ním boli kosci. Spoločenstvo ľudí, ktoré stálo mimo ostatných, dokonca aj mimo Nimbusa. Ten nemal právo starať do záležitosti koscov a nesmel sa ani s nimi rozprávať. Kosci riešili preľudnenosť Zeme. Vyberali si náhodne ľudí a zabíjali ich. Teda nezabíjali, oni ich kosili. Ten, koho šli skosiť sa nesmel brániť, lebo to malo za následok skosenie celej jeho rodiny. Na oplátku rodina skoseného dostala potom na celý jeden rok imunitu od skosenia. Takto zabitý človek sa už nesmel oživovať. Kosci boli elitným spoločenstvom, nosili rúcha, ktoré ich už zďaleka odlišovali, požívali obrovskú vážnosť, mohli mať čokoľvek na svete – a to bez platenia. Stačilo si to len vziať. Kosca nesmel zabiť iný kosec, mohol sa len samoskosiť. Tak svet fungoval a všetko sa zdalo ideálne.

Dvaja hlavní hrdinovia knihy – Citra a Rowan, sú tínedžeri, ktorí sa stanú svedkami kosenia. Rowan v škole a Citra v susedstve. Svojim prístupom a správaním zaujmú kosca Faradaya, ktorý si ich oboch vezme za učňov. V tom období sa už vznešené spoločenstvo koscov začína rozdeľovať. Začína v ňom silnieť skupina koscov, ktorí porušujú pravidlá. Ich kosenie začína pripomínať skorej masové vraždenie. Na ich čele stojí krutý Goddard, ktorý chce ovládnuť všetko. Neznáša Faradaya a doplatia na to práve Citra a Rowan. Rozdelia ich. Z Citry sa neskôr za dramatických okolností stane ctihodný kosec Anastázia a z Rowana sa stane kosec Lucifer, ktorý začne zabíjať koscov, ktorý sa spreneverili svojmu poslaniu. Medzi Rowanom a Citrou už za čias učňovstva vznikne vzťah, ktorý ale nemá budúcnosť. Majú ale pre seba slabosť. Goddar svojou podlosťou získa obrovskú moc a Anastázia je tou, ktorá mu má v tom zabrániť. Aj Nimbus už má dosť toho, čo sa vo svete deje. Začne pripravovať cestu na reštart. Pripraví si na to Posla, ktorého ukryje medzi sektu tónistov, ľudí, ktorí žijú po svojom a ich bohom je hudobný Tón.

Nimbus sa zrazu prestane rozprávať s ľuďmi, všetkých totiž označí za podivínov a s tými sa nerozpráva. Rozpráva sa len s poslom. Svet začína šalieť. Ľudia sú bez Nimbusa stratení. A kosci získavajú čoraz väčšiu moc. Kosec Anastázia sa medzitým prehrabáva v Nimbovej pamäti, kde je všetko uložené a objavuje závažné veci. Ľudia sa musia o tom dozvedieť. Svet v ktorom žili je falošný. Ale ani Goddard nestráca čas. Ide mu o všetko.

Žatva smrti je trilógia a musím povedať, že ma zaujala myšlienkou o nesmrteľnosti. Páčili sa mi kapitoly, kde sú úvahy o umelej inteligencii. Niektoré sú na to, že je to fantasy, naozaj až filozofické. Ale celkovo myšlienka a nápad príbehu je zas niečo iné. Niekedy aj na zamyslenie. Príbeh je nabitý udalosťami, vydarenými postavami – kladnými aj zápornými, vstupuje do deja veľa akoby bočných príbehov, ktoré postupne do seba zapadajú, nechýba mu akčnosť, napätie, zaujímavé zvraty.

Veľkolepý príbeh, ktorý vás udrží v pozornosti od prvej strany po poslednú. Naozaj výborné čítanie pre milovníkov tohto žánru.

Zaujali ma aj obálky kníh a ich grafické spracovanie.

Odporúčam prečítať.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová


Publikované 15.10.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Séria kníh: Žatva smrti

Žatva smrti

Knihy z kategórie Fantasy, Sci-fi

Fantasy, Sci-fi kategória

Kategória