Druhá planéta

© Literama.sk, 16.1.2020

Máte radi sci-fi , vesmír, planéty, hviezdy? Lebo práve teraz Venuša odkrýva najväčšie tajomstvá v histórii ľudstva.

Publikované 16.1.2020
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Po Marťanovi od Andyho Weira konečne pre mňa plnokrvné sci-fi. Mám rada príbehy o cestách vesmírom s technickými údajmi, o objavovaní planét – a tento všetky moje opatrné očakávania nadmieru splnil. Teraz sa žáner sci-fi a fantasy niekedy prelína a viac sa prikláňa k fantasy, čo je škoda. Od autorky som čítala Úvod do teórie chaosu, ktorý mi nesadol. Preto som knihu dlhšie odkladala. 

Je naozaj výborná, originálna, veľmi dobre sa číta, rýchlo, koniec bol pre mňa nečakane prekvapivý a s veľkým posolstvom pre ľudstvo ako také. To sa naozaj vydarilo.

[ďalší text môže obsahovať spojlery]

Príbeh sa začína vysokou politikou. Senátor Theakston sa snaží bojovať proti automobilovému priemyslu – ale narazí. Nedobrovoľne je vyslaný do vyhnanstva na orbitu Venuše, kde obieha skoro zabudnutá vesmírna stanica s ľudskou posádkou. Bola zriadená v čase, keď na Venuši boli objavené niečo ako pozostatky stavby mesta. Skôr, ako sa však k nim dostali ľudia, pochovala ich láva. Ošiaľ pominul, na Venušu sa zabudlo, ale na stanici boli ľudia, ktorí stále robili výskumy. Tú má Theakston, ktorí vesmír neznáša, stráviť dva roky. S ním letí aj Glenn, ktorý je Venušou posadnutý a sfalšuje aj svoje zdravotné záznamy, len aby sa k nej dostal. Pripoja sa k piatim členom posádky na polorozpadnutej stanici na ktorej sa stále niečo kazí a zapadnú do zabehnutého kolobehu. 

Oceňujem spôsob, akým autorka opísala klaustrofobické priestory stanice a denný režim života na nej. Všetko ide v zabehnutom rytme do doby, keď vstupujú do tieňa Venuše a stráca sa spojenie so Zemou. Vtedy sa začnú diať čudné veci, ktoré tragicky ovplyvnia jej ďalší chod. Ale Glenna dovedú na povrch Venuše, kde objaví to, čo im skrývala pod povrchom. Je to niečo, čo sa týka aj Zeme.

Užívala som si opisy podmienok života na Venuši, technické opisy boli tiež dobre napísané, nepôsobili rušivo, výborne a najmä nenásilne dopĺňali dej. Ja osobne oceňujem aj to, že autorka postavám nedala slovenské mená. Jednoducho v tomto žánri mi nesedia. Nemala som nejakú postavu viac obľúbenú. Všetky boli výborné a vzájomne sa dopĺňali. Miestami bolo čítanie riadne napínavé a dramatické a ako som už napísala – výborný, originálny záver s veľkým poučením pre nás, aj keď je to sci-fi.

Kto má rád tento žáner, určite si knihu prečítajte. Je výborná, odporúčam

Copyright © 2020 Božena Hideghétiová

Publikované 16.1.2020
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Druhá planéta - Venuša odkrýva najväčšie tajomstvá v histórii ľudstva - 1. vydanie - Jana Plauchová

Druhá planéta Venuša odkrýva najväčšie tajomstvá v histórii ľudstva

SVK Slovensky 2019/04Jana PlauchováArtis OmnisSci-fi

Skladom u dodávateľa

Do Vianoc: ÁNO
5.0 z 5.0
11,52
Predstavujeme autora: Jana Plauchová

Jana Plauchová autor

SVK Slovensky 6 titulov