2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy | kníhkupectvo Literama.sk

2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy

2. apríl - Medzinárodný deň detskej knihy

© Literama.sk, 2.4.2019

„Rozprávky sú ako reťaz. Obopínajú svet a spájajú ľudí odvšadiaľ.“ Jan Werich

Určite s nami budete súhlasiť, že k najkrajším spomienkam na detstvo patria chvíle pred spaním, keď nám rodičia čítali rozprávky. Často sme žiadali čítať tú istú rozprávku dookola, zas a znova, každý deň, až sme ju vedeli naspamäť. Obľúbenú knižku (O gašparkovi) sme prepašovali do škôlky a to bolo chválenia pred kamarátmi, keď sme prstom behali po písmenkách a predstierali, že už vieme čítať! Potom prišla škola a naučili sme sa čítať. Možno ešte máte v pamäti, ktorú knihu ste ako prvú celú úplne sami prečítali (Nevedko v slnečnom meste). Tiež nezabudnuteľnú vôňu knižnice, do ktorej sme pravidelne chodili a požičiavali si nádherne ilustrované knihy – rozprávky, či príbehy o zvieratkách. Keď sme povyrástli, tak sme kopec kníh dostávali od Deda Mráza počas akcií organizovaných v kultúrnych domoch podnikmi, kde boli rodičia zamestnaní. Samozrejme a knižky pod Vianočným stromčekom boli vždy.

V súčastnosti stále ešte platí, že kniha je najkrajším darčekom. Alebo nesúhlasíte? V našej modernej pretechnizovanej a veľmi rýchlej dobe možno už táto forma darčeka nie je až taká atraktívna, ale pekne ilustrované detské knihy a zaujímavé príbehy stále dokážu vylúdiť úsmev na detskej tvári, vzbudiť zvedavosť a podnietiť fantáziu.

2. apríl je Medzinárodným dňom detskej knihy. Medzinárodný výbor pre detskú knihu vyhlásil tento deň po prvýkrát v roku 1967 na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Čítate svojim deťom pred spaním rozprávky? Nájdete si chvíľku a spolu si listujete v obrázkových knihách? Je kniha každodennou súčasťou ich detského sveta? Snívajú a usmievajú sa nad stránkami roztvorenej knihy plnej nádherných farebných ilustrácií? Ak, áno, tak z nich určite vyrastú šťastní, inteligentní a silní ľudia, plní odhodlania bojovať za právo a spravodlivosť, tak ako je to v rozprávkach, kde dobro zvíťazí nad zlom. Náš svet to potrebuje. Aby sme si všetci spolu žili tak trošku ako v rozprávke.

Publikované 2.4.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Knihy z kategórie Deti a mládež

Deti a mládež kategória

Kategória