Moje najdrahšie zlatíčko | kníhkupectvo Literama.sk

Moje najdrahšie zlatíčko

Moje najdrahšie zlatíčko

© Literama.sk, 9.11.2018

Moje najdrahšie zlatíčko – poetický názov knihy skrýva desivý, krutý príbeh

Hlavnou hrdinkou je 14-ročná Júlia, ktorú ale volajú Dračica. Nie je to príbeh adolescenta, ale neuveriteľné rozprávanie predčasne dospelého dievčaťa, vyrastajúceho na samote so zvráteným, tyranským otcom Martinom, ktorého volá otecko.

[Recenzia obsahuje spoilery]

Ich dom sa rozpadáva, je plný špiny, Júlia spáva na zemi, kde má „posteľ“ z kartónov. Nemá dievčenské šaty, zato pri sebe neustále nosí strelné zbrane a nože. Je výborná strelkyňa, otec ju núti každý deň cvičiť streľbu. Nemá kamarátov, nechodí k nim skoro nik. Jej raňajkami sú vajcia, ktoré vytiahne z chladničky, rozbije ich a surové vypije. Ale vie sa veľmi obratne pohybovať v divočine, nebojí sa tmy.

Otec si na ňu robí nárok, nemá ju rád ako dcéru, ale ako svoj majetok, s ktorým sa nie je ochotný s nikým deliť. To radšej svoj „majetok“ zabije. Vzťah Júlie k nemu je tiež zvláštny, berie ho ako čosi, čo je dané, tiež tam nie je cit. Nepozná žiadny iný život, preto ten svoj považuje za normálny.

Má ale veľmi rada starého otca, ktorý býva na ich pozemku v starom zanedbanom karavane. Tiež zvláštna postava, ale sympatická.

Júlia chodí do školy, ktorá jej ale veľmi nejde. Život jej zmení náhodné stretnutie s dvoma chlapcami, ktorí sa stratia na turistike. Najmä jeden z nich, Jacob, ju priťahuje. Dostane sa aj k nemu domov a zrazu zistí, že ľudia bývajú v iných domoch ako ona. Vlastne všetko je pre ňu iné.

Jej zmena neujde Martinovi. Vtedy zomiera za nie normálnych okolností aj starý otec. Martin odíde a Júliu nechá samú v dome na samote. Vypnú jej elektriku a ona sa živý čím sa dá, čo nájde, vyčistí dom a nachádza vo svojej samote pokoj. Neprestáva sa však stretávať s Jacobom a jeho kamarátom. Dokonca sa začne aj učiť a chce ísť na strednú školu. Nečakane sa však vracia Martin s malým dievčatkom, ktoré vraj našiel na benzínke (ako keby bola túlavým psom) a začína sa peklo.

Júlia však už pochopila, že jej život bol zlý a chce od neho uchrániť aj malé dievča Cayenne. Vie, že jej otec neodpustí, že sa kamaráti s Jacobom a že ten je preto v smrteľnom nebezpečenstve. Musí sa teda rozhodnúť, komu dá prednosť.

Ukážka

Starý otec na ceste z obchodu s alkoholom musel počuť výstrely, lebo prišiel, na sebe mal texasky, froté župan, kožené papuče s malými koženými strapcami, postavil sa do dverí a povedal: „Doparoma, Marty.“ Otecko sedel na stoličke pri Dračici, čítal Humov traktát Skúmanie morálnych princípov, obrátil knihu hore nohami, položil si ju na stehno, aby zachoval tvár, a požiadal ju: „Choď do svojej izby, zlatíčko.“ Dračica vŕzgavo vykročila po schodisku bez zábradlia, bez riadnych schodov, doštené stupne vyrezané zo sekvojových hrčí a schodnice zo starého dreva pre slabú údržbu praskali a krivili sa, klince sa vyťahovali, vytŕčali už tak vysoko, že by sa dali odstrihnúť, mĺkvi muži stáli pod ňou, starý otec sa díval na ňu, Martin sa bruškom ukazováka dotýkal pozlátených písmen na chrbte knihy. Aj na poschodí, keď ležala na lepenkovej posteli prikrytá armádnym ruksakom, počula, ako sa zhovárajú. Starý otec vravel: „Doparoma, Martin, takto sa predsa dievčatko nevychováva,“ a otecko hodnú chvíľu nevravel nič, ale napokon odvetil: „Daniel, sme v mojom dome, na to nezabúdaj.“

ukážka z knihy Moje najdrahšie zlatíčko

Kniha je silným zážitkom

Kniha je naozaj silným zážitkom, najmä pasáž, kde musí Júlia strieľať na mincu, ktorú drží v prstoch Cayenne, privoláva zvieranie žalúdka. Nájdete tu tie dosť vulgarizmov, ktoré ale dotvárajú atmosféru a v tom kontexte som ich aj chápala. Nie je to nadávanie tínedžera, ale vyjadrovanie sa týraného dievčaťa, ktorého sebavedomie je dlhodobo potláčané, až prirodzene vulgarizmami tituluje seba ale aj osoby s ktorými má konflikt.

Mne sa napríklad páčili pasáže s opismi – kde spisovateľ pomenováva všetky druhy rastlín, ktoré boli na pozemku, kde stál dom. Bolo to také netradičné a zaujímavé, teraz sa už tie texty v knihách zrýchľujú, sú očistené od všetkých „zbytočností“. Preto sa mi to veľmi páčilo. Celkovo štýl, akým je kniha napísaná, je veľmi dobrý, číta sa rýchlo.

Hlavné postavy Martina a Júlie sú majstrovsky opísané. Autora nezaujímal veľmi povrch, ale ich vnútorný svet opísal cez ich správanie a skutky skutočne majstrovsky. Pri Martinovi veľmi zvláštne pôsobí to, že číta ťažké knihy filozofov a mysliteľov, ale jeho pohľad na svet a dianie je zvrátený. Očakáva svetový konflikt a preto Júliu pripravuje na to, aby ho zvládla a prežila. Čo však chce od iných on nedodržiava a je to jednoducho „hajzel“. Postava Júlie je krásna, vo svojej podstate nevinná, i keď predčasne zostarnutá. Žije v prostredí chudobnom na city aj predmety, zažíva krutosť aj strádanie, ale nesťažuje sa.

Táto kniha ma dosť odrádzala obalom, po prečítaní si ho už neviem predstaviť iný. Šedivý, bez výrazných farieb, ako život Júlie. Ale zaradila som ju do mojich TOP kníh, ktoré som tento rok prečítala.

Mám rada knihy, ktoré sa vymykajú z priemeru a táto je naozaj iná. Odporúčam prečítať. Je výborná a určite sa k nej ešte vrátim.

Copyright © 2018, Božena Hideghétiová

Publikované 9.11.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Moje najdrahšie zlatíčko - 1. vydanie

Moje najdrahšie zlatíčko

Kúpiť
13,34
Knihy autora Gabriel Tallent

Gabriel Tallent autor