Stano Dančiak

Stano Dančiak

© Literama.sk, 5.8.2018

Odišiel veľký slovenský filmový a divadelný herec, komik, zabávač.

Stano Dančiak (*26. október 1942, Bratislava – † 5. august 2018, Bratislava)

Známy svojim charakteristickým hlasom bol skvelý ako dabingový herec. Svoj hlas prepožičal napríklad sympatickému mimozemšťanovi Alfovi v americkom komediálnom sitkome, alebo nadaboval aj známu večerníčkovú postavičku Jurošík. Do pamäte divákov sa zapísal mnohými kultovými hereckými výkonmi. Na svojom konte má viac ako 130 filmov, účinkoval v niekoľkých inscenáciách, seriáloch či novodobých TV sériách.

Hrával v Slovenskom národnom divadle, ktoré po čase opustil a spolu hereckými priateľmi stáli pri zrode Divadla na Korze. V ňom pôsobil od roku 1969 až do jeho zatvorenia v roku 1971. V tomto roku prešiel na Novú scénu, kde pôsobil takmer dvadsať rokov.

Napriek zákernej chorobe, ktorá ho postupne pripravovala o zrak, sme mali šancu ho vídať v TV či v divadle. Od roku 1990 bol členom Činohry Slovenského národného divadla.

Za svoje umenie získal množstvo ocenení, ako napríklad Ocenenia od Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov, Rád Pribinovho kríža - za celoživotné dielo. V roku 2011, čo mu právom náleží, bol uvedený do siene slávy.

Publikované 5.8.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Stano Alf Dančiak - Rozhovory s Jánom Štrasserom

Stano Alf Dančiak Rozhovory s Jánom Štrasserom

Kúpiť
6,96