Bosorka

Bosorka

© Literama.sk, 27.7.2018

Hon na čarodejnice, ktorý prináša strašné dôsledky.

Román Bosorka patrí do žánru severské krimi, ktoré mám veľmi rada. Podľa mňa Camilla Läckbergová, autorka série o vyšetrovateľovi Patrikovi Hedströmovi, je čosi ako Agatha Christie, je to dáma severskej krimi. Nepotrebuje krv, násilnosti, drogy, gangy, naháňačky. Jej spôsob písania príbehu je zvláštny a práve preto aj príbeh, ktorý je zasadený do úplne normálneho prostredia vidieka, je vďaka jej spisovateľskému štýlu napínavý a strhujúci.

Násilná smrť si našla v oblasti, kde sa všetci poznajú, dve malé dievčatká. Medzi ich smrťou je 30 rokov, ale miesto je rovnaké, aj spôsob ich úmrtia. Tím okolo Patrika Hedströma začína s vyšetrovaním. Prvé úmrtie by malo byť objasnené, ale smrťou druhého dievčatka sa objavia nezrovnalosti aj v prvom prípade. Navyše, v dedine je ubytovňa, kde sú migranti, voči ktorým panuje značná averzia a nezanedbateľným je aj konanie a správanie tínedžerov, ktoré by sa dalo opísať ako „odtrhnutí z reťaze“. Dej sleduje aj ďalšie postavy, ktoré sú pre príbeh dôležité. Autorka knihu zaplnila veľkým množstvom pekných postáv všetkého druhu. Príde si na svoje každý. Avšak, nie všetko, čo je navonok pekné a harmonické, je také aj vo vnútri.

V knihe sa mi páčilo aj striedanie kapitol z dávnej minulosti, keď vo Švédsku bol na vrchole hon na čarodejnice, s kapitolami zo súčasnosti. Pokrytectvo, nenávisť a zbabelosť ľudí pripravovala o život nevinné ženy. Román predkladá zo začiatku dve samostatné dejové línie, ktoré sa sa ku koncu spájajú. Autorka rozvíja aj ďalšie dejové línie, ktoré sa pekne prepletajú, ako pavučina. Jemne a nenásilne do seba zapadajú ako skladačka. Príbeh je odľahčený tým, že autorka sleduje a opisuje civilný život vyšetrovateľov, ktorí tak dostávajú takú ľudskejšiu podobu. Sleduje aj život migrantov, ktorí v snahe nájsť nový domov prišli do Švédska, ktoré je pre nich chladné nielen počasím, ale j prijatím.

Veľmi pekná, komplexná kniha so širokým záberom tém. Nie je to však na škodu veci, skorej to dopĺňa príbeh a dodáva mu to na atraktivite. Záver knihy je naozaj zaujímavý a stojí za zamyslenie.

Výborné čítanie. Odporúčam prečítať.

© 2018, Božena Hideghétiová

Publikované 27.7.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Bosorka

Bosorka

NEDOSTUPNÉ
Knihy autora Camilla Läckberg

Camilla Läckberg autor

Autor
Séria: Policajný vyšetrovateľ Patrick Hedström

Policajný vyšetrovateľ Patrick Hedström

Séria