Agatha Christie: Tragédia v troch dejstvách

Agatha Christie: Tragédia v troch dejstvách

© Literama.sk, 6.3.2018

Tragédia v troch dejstvách je ďalšou skvelou detektívkou od slávnej spisovateľky Agathy Christie z roku 1934, ktorá vo februári 2018 vyšla po prvýkrát v slovenskom preklade. Belgicky detektív si opäť poriadne potrápi svoje malé sivé bunky…

Starnúci herec Sir Charles Cartwright usporiada pre svojich priateľov a známych večierok. Zíde sa rozmanitá spoločnosť vrátane nenápadného pána Satterthwaita a nezvyčajného Hercula Poirota, belgického detektíva na dôchodku. Trinásť hostí prichádza na večeru do domu bývalého herca. Tento večer sa však stane mimoriadne tragickým pre reverenda Babbingtona, ktorý sa napije kokteilu a vzápätí sa zrúti na zem mŕtvy. Jeho pohár je poslaný na chemickú analýzu, nakoľko Poirot predpokladá, že príčinou smrti môže byť jed. V pohári však nie je ani stopy po jede a pre detektíva je ešte znepokujúcejšia skutočnosť, že neexistuje žiadny motív vraždy. Veď kto by chcel ublížiť obľúbenému kňazovi? O pár týždňov umiera ďalší z hostí, priateľ sira Charlesa doktor Bartholomew Strange a neskôr aj jeho pacientka… Poirot sa vydáva po stopách neľútostného vraha.

Tento román vyšiel najskôr v USA v roku 1934 a v tomto vydaní má vrah iný motív, ktorý ho viedol k spáchaniu vrážd. Neskoršie vydanie knihy v Británii v roku 1935 je teda odlišné, zmenili sa i niektoré pasáže.

Detektívny príbeh bol po prvýkrát sfilmovaný v roku 1986, v hlavných úlohách: Peter Ustinov a Tony Curtis. Miesto deja bolo zmenené, Mr Satterthwaite bol nahradený Hastingsom a aj motív vraždy bol iný. Ďalšia verzia filmu bola natočená v roku 2009, kde si Poirota zahral David Suchet, výrazná herecká osobnosť. Práve tento anglický herec jedinečne a neopakovateľne stvárnil malého ješitného mužíčka s výstredným šarmom, s vajcovou hlavou a s nesmierne schopnou a inteligentnou sivou kôrou mozgovou. V jeho podaní musia mať Poirota všetci radi. Rozčúli vás i provokuje, ale zároveň sa s ním zasmejete. Už dlhé roky sa teší popularite u mnohých čitateľov a divákov.

Tragédia v troch dejstvách je príjemným oddychovým čítaním, ktoré vás určite nesklame.

Publikované 6.3.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Tragédia v troch dejstvách - 1. vydanie

Tragédia v troch dejstvách

Do Vianoc: asi áno
Kúpiť
9,79