Kto? Čo? - Spisovateľ!

Kto? Čo? - Spisovateľ!

© Literama.sk, 28.2.2018

SPISOVATEĽ – podstatné meno v jednotnom čísle, mužský rod. Význam tohto slova možno vyjadriť ako: človek, ktorý píše literárne diela. Samozrejme, ešte tu máme ďalšie slová, podstatné meno v ženskom rode, či prídavné meno alebo príslovku: spisovateľka, spisovateľský, spisovateľsky. A ešte si ho môžeme rozviť nejakými prídavnými menami: populárny, významný, moderný, obľúbený… A čo tak FENOMENÁLNY?

Určite za fenomenálneho spisovateľa môžeme označiť Stephena Kinga a ako zástupkyňu nežného pohlavia môžeme uviesť Joanne K. Rowlingovovú. Obidvaja spisovateľskí velikáni si toto prídavné meno iste zaslúžia. Obidvom autorom tento mesiac vo vydavateľstve Ikar vyšli knihy, tak trochu iné, než sme zvyknutí.

Kingovi vyšiel jeho životopis pod názvom O písaní a J. K. Rowlingová sa zamyslela nad tým Aké sú vedľajšie výhody neúspechu a prečo je dôležitá fantázia v knihe Skvelý život.

Dáma má prednosť, tak čože je to za knižku v bielom obale s jednoduchým dizajnom? Žiadny potterovský príbeh, či detektívka, ale motivačná (motivácie nikdy nie je dosť) a inšpirujúca kniha o fantázii (tá sa v našom živote nejako stráca) a neúspechu (no, niekedy je ťažko sa presadiť v tomto rýchlom a pretechnizovanom svete). Autorka sa delí o mnohé zaujímavé myšlienky a pútavé príbehy. Núti nás zamyslieť sa nad tým, čo znamená žiť skvelý život. Podnecuje nás, aby sme sa odhodlali riskovať a nebáli sa neúspechu, aby sme žili menej opatrne a boli viac otvorení novým príležitostiam, ktoré nám môžu zmeniť náš život.

Joanne K. Rowlingová nie je len fenomenálna spisovateľka a autorka slávnych románov o Harrym Potterovi, je to aj fenomenálna žena, ktorá prispieva na charitu (výnos z kníh), poskytuje podporu prostredníctvom svojej charitatívnej nadácie Volant a je aj zakladateľkou a prezidentkou detskej charitatívnej organizácie Lumos.

Pán King a vy sa čím pochválite? Bestsellerový spisovateľ hororov, vedeckej fantastiky a fantasy. Mnohé jeho romány boli adaptované do filmov, či komiksov. Mnohonásobne ocenený autor, ktorý napísal viac ako päťdesiat románov, takmer dvesto poviedok a noviel. Patrí k najproduktívnejším a u čitateľov najúspešnejším autorom. Určite budete súhlasiť, že priezvisko King mu sedí ako uliate.

V jeho životopise sa však nedočítate len o jeho spisovateľských úspechoch. King je predsa človek z mäsa a kostí, tak ako jeho čitatelia a ani jemu sa nevyhýbali problémy a pády. V detstve chudoba, neskôr závislosť od drog a alkoholu, blízkosť smrti... Je to kniha hlavne o živote a láske: o láske jeho rodiny a o láske k príbehom.

Tak páni spisovatelia a pani spisovateľky! My, čitatelia, sme radi, že vás máme a vďaka vašemu spisovateľskému talentu rozširujete naše obzory, podnecujete našu fantáziu a pomáhate nám nad stránkami vašich kníh zabudnúť na všednosť a každodenné problémy.

Publikované 28.2.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Knihy autora Stephen King

Stephen King autor

Autor