Tajné životy

Článok: Tajné životy © Literama.sk, 7.4.2017

Zaujímavé, smutné, až tragické osudy týraných žien

Publikované 7.4.2017
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Zaujímavé a smutné, až tragické osudy týraných žien, opísané v televíznom seriály Tajné životy z produkcie RTVS oslovili divákov silou aj aktuálnosťou výpovede o tajomstvách, ktoré sa skrývajú za múrmi domovov.

Tajné životy 1: Našli silu o nich hovoriť (Biba Bohinská • IKAR • 2017/03)

V tomto období RTVS vysiela druhú sériu úspešného dramatického seriálu Tajné životy. Opäť môžeme sledovať pohnuté osudy žien a mužov, ktorí v azylovom dome Druhá šanca hľadajú svoj nový začiatok a stále sa nevzdávajú nádeje na lepší a šťastnejší život. 

Na knižný trh po mediálnom úspechu seriálu prichádza knižná podoba. Autorka scenára Biba Bohinská sa hlbšie venuje jednotlivým príbehom. Rozoberá motiváciu postáv a psychologické súvislosti. Opisuje tabuizované prostredie azylových domov, ktoré fungujú v utajení v záujme ochrany klientiek, ktoré môže vyvolávať depresie, ale hlavne nádej. Silné emócie, ktoré sprevádzajú celý seriál, sú určite citeľné aj na stránkach knihy.

Hlavné postavy ako obetavá riaditeľka azylového domu Eva, či jej kolegovia a klientky stoja pred ťažkými životnými rozhodnutiami, zvádzajú každodenný boj s nepochopením a odsudzovaním. Týrané ženy – klientky sa snažia postupne nájsť vieru v seba samé a silu odhaliť temné tajomstvá a prekonať traumy. Možno vedieť dokázať odpustiť a tak sa pohnúť ďalej, nájsť tu pravú osudovú lásku a obyčajné šťastie. Žiť svoj život bez násilia a utrpenia.

Hlavná téma seriálu sa nesústreďuje až tak na samotné domáce násilie, ale na to, ako sa to následne rieši. Aj takouto formou sa tvorcovia snažia prihovoriť nielen širokej verejnosti, ktorá často zatvára oči pred týmto problémom, ale hlavne ženám, ktoré takýmito problémami trpia. Na Slovensku máme najvyšší podiel žien v Európe, ktoré musia s násilníkom žiť v spoločnej domácnosti a možno aj takto môžu médiá zohrať dôležitú úlohu pri riešení problémov a propagovaní nulovej tolerancie k násiliu.    


Publikované 7.4.2017
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál