Autor
/ 5 titulov
Adolf Hitler (20. apríla 1889 - 30. apríla 1945) bol nemecký nacistický politik, vodca Národno-socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP), nemecký kancelár a diktátor. Od roku 1934 ako hlava štátu - "vodca" (nemecky Führer) vybudoval v Nemecku militaristický totalitný štát, bol zodpovedný za genocídu, najmä holokaust Židov, vyvražďovanie postihnutých a brutálne prenasledovanie ďalších skupín osôb.
Hitler pochádzal z rodiny rakúskeho colného úradníka. Bol nadaný, nedokázal však systematicky pracovať. Túžil stať sa umelcom, pre nedostatok výtvarného talentu však nebol prijatý na umeleckú školu. Po smrti rodičov sa pretĺkal vo Viedni ako nezamestnaný bez domova. V tej dobe sa utvrdil vo svojich nacionalistických, rasistických a antisemitských názoroch a začal sa zaujímať o politiku. Roku 1913 sa presunul do Mníchova a po vypuknutí prvej svetovej vojny sa dobrovoľne prihlásil do nemeckej armády. Bol v bojoch ranený a vyznamenaný. V roku 1919 vstúpil do vtedy nepatrnej nacistickej strany a čoskoro na seba strhol jej vedenie, keď dokázal svojím charizmatickým a populistické řečníctvom zmnohonásobiť členstvo. Viedol neúspešný mníchovský puč 8. a 9. novembra 1923, po ktorom bol síce odsúdený do väzenia, kde zotrval cez rok, využil však súdny proces k zvýšeniu svojej popularity a vo väzení napísal svoje hlavné programové dielo Môj boj. Po vypuknutí veľkej hospodárskej krízy sa Hitlerova NSDAP vypracovala na najsilnejšiu politickú stranu krajiny s podporou časti konzervatívnych elít a priemyselníkov, ktorí sa obávali rastúceho vplyvu komunistov.
Roku 1933 dosiahol Hitler menovania kancelárom, tvrdo vysporiadal s opozíciou vo vlastnej strane i mimo nej, k obetiam takzvanej noci dlhých nožov z 29. na 30. júna 1934 patrili aj velitelia straníckej milície SA alebo predchádzajúci kancelár Kurt von Schleicher. Nemecko začalo zbrojiť. Roku 1938 tak k Nemeckej ríši mohol pripojiť Rakúsko a na základe Mníchovskej dohody časť Československa. Roku 1939 obsadili nemecké vojská zvyšok českých krajín a po dohode so Sovietskym zväzom väčšia časť Poľska. Napadnutie Poľska však vyvolalo globálnu vojnu, v ktorej bolo Nemecko spočiatku úspešné. Roku 1940 nemecká armáda zvíťazila nad Francúzskom, nasledujúceho roka prepadla Sovietsky zväz a postúpila hlboko do jeho územia. Roku 1944 vyviazol z atentátu, ktorý niektorí dôstojníci zosnovali, pretože chceli predísť drvivej porážke, ku ktorej sa pod Hitlerovým neschopným a fanatickým velením schyľovalo. Na jar 1945 Hitler uviazol v obliehaní v hlavnom meste a 30. apríla spáchal vo svojom bunkri samovraždu spolu so svojou družkou Evou Braunovu, ktorú si tesne predtým vzal za manželku.