Knihy autora Raymond Chandler | kníhkupectvo Literama.sk

Raymond Chandler

Raymond Thornton Chandler

(* 23. 7.1888, Chicago - † 26. 3. 1959)

anglicko-americký spisovateľ románov scenárista, ktorý mal veľký vplyv na modernú podobu detektívok

Chandler bol najskôr hlavne básnikom. Používal voľný verš a on sám pokladal tento štýl básní nie za modernizmus, ale ďalšiu súčasť anglickej tradície a jej prirodzený vývoj.

V auguste 1917 vstúpil Chandler do kanadskej armády a ako vysoký dôstojník bojoval okrem iného aj na neslávne známej západnej fronte. V júni 1918 ako jediný z celej čaty prežil s otrasom mozgu boje na hrebeni Vimy a po vyliečení sa prihlásil do pilotného kurzu RFC. Vojna ale skončila skôr, než sa Chandler stihol stať vojenským pilotom. Vďaka týmto hrozným zážitkom sa u Chandlera prvýkrát objavilo silnejší holdovanie alkoholu, nebolo to však naposledy. Po vojne sa Chandler usadil v Kalifornii, oženil sa a čakal na literárnu inšpiráciu. V tej dobe si zarábal rôzne, istú dobu aj vypletaním tenisových rakiet, ale po absolvovaní kurzu účtovníctva sa budúcej románopisec prekvapivo uchytil vo svete biznisu. Dotiahol to až na výkonného riaditeľa a člena správnej rady niekoľkých malých, ale bohatých ropných spoločností a koncom 20. rokov zarábal slušné peniaze. Ďalšie ťažký úder zasadila Chandler smrť jeho manželky a tiež jeho matky, na ktorú bol celý život silne upnutý. Vtedy si Chandler opäť pripomenul jeho sklon k alkoholizmu. Práve kvôli nadmernému pitiu ho vyhodili z práce. Začínalo ísť do tuhého. Utrpenie, ktoré prežíval, ho prinútilo písať. Najprv začal písať poviedky pre časopis Black Mask. Do tohto časopisu po 5 mesiacoch práce poslal Chandler prvú poviedku vydieračov nestrielajú, za ktorú dostal 180 dolárov. V rokoch 1933-1938 publikoval pätnásť poviedok, v ktorých hrala hlavnú úlohu najmä losangeleský policajti. Už tu sa prvýkrát ukazuje Chandlerův cit pre vykreslením atmosféry. Práve atmosféra Los angelských zákutí bola pre jeho poviedky typická a zaujímala ho viac než samotná zápletka.

Chandler majstrovský využil osobitý štýl a estetiku diela a v roku 1938 napísal román Hlboký spánok, kde sa prvýkrát objavuje práve Phil Marlow, v ktorých vytvoril kombináciu svojho vlastného charakteru - teda sklony k alkoholizmu, fajčenie a ironické vyjadrovaním, a tradičného hrdinu Šestáková literatúry. Je to človek nesúci v sebe odkaz pištoľníkov divokého západu - ušľachtilé, rytierske, ale aj mužov od života nič nečakajúceho - večne opitého, znudeného životom a cynického v tom najsilnejšom slova zmysle. Právo cesty však u Marlowa hrá významnú úlohu. Román zaznamenal veľký úspech a Chandler sa preto dal do písania ďalších románov. Literárna úspech Chandler zabezpečil, že mu brány otvoril žiarivý Hollywood, kam predal práva na niektoré romány a získal zamestnanie ako scenárista. Jeho posledným dokončeným románom sa stal Prípad naruby, ktorý vyšiel v roku 1958 a podľa Josefa Škvoreckého si v jeho závere spisovateľ predpovedal vlastnú smrť. Posledným dielom, ktoré však nedokončil, je prípad z Poodle Spring.

Autor / Raymond Chandler / 53 titulov

Kniha : Sbohem buď, lásko má - Klasika detektivní literatury 20. století

Sbohem buď, lásko má Klasika detektivní literatury 20. století

Do Vianoc: NIE
Kúpiť
6,60
Kniha : Lady in the Lake and Other Novels - 1. vydanie

Lady in the Lake and Other Novels

Do Vianoc: ÁNO
Kúpiť
12,74
Kniha : Big Sleep and Other Novels - 1. vydanie

Big Sleep and Other Novels

Do Vianoc: ÁNO
Kúpiť
11,86
Kniha : Případ naruby

Případ naruby

NEDOSTUPNÉ
8,16
Kniha : Loučení s Lennoxem - Nejlepší kniha s detektivem Philem Marlowem

Loučení s Lennoxem Nejlepší kniha s detektivem Philem Marlowem

NEDOSTUPNÉ
12,06
Kniha : Sestřička

Sestřička

NEDOSTUPNÉ
9,23
Kniha : Modrá dahlia

Modrá dahlia

NEDOSTUPNÉ
10,86
Médium CD : Král ve žlutém hávu

Král ve žlutém hávu

NEDOSTUPNÉ
7,48
Kniha : Dáma v jezeře

Dáma v jezeře

NEDOSTUPNÉ
9,64
Kniha : Práskač, Finger Man

Práskač, Finger Man

NEDOSTUPNÉ
7,72
Kniha : Vysoké okno - Detektiv Phil Marlowe a jeho další případ.

Vysoké okno Detektiv Phil Marlowe a jeho další případ.

NEDOSTUPNÉ
8,51
Kniha : Sbohem buď lásko má - Tajuplný detektivní příběh ze středověké Anglie z pera populární
spisovatelky

Sbohem buď lásko má Tajuplný detektivní příběh ze středověké Anglie z pera populární spisovatelky

NEDOSTUPNÉ
8,87
Kniha : Hluboký spánek

Hluboký spánek

NEDOSTUPNÉ
8,51
Kniha : Král v žlutém rouše/The King in Yellow

Král v žlutém rouše/The King in Yellow

NEDOSTUPNÉ
7,73
Kniha : Přehnaně rafinovaná vražda, Smart-Aleck Kill

Přehnaně rafinovaná vražda, Smart-Aleck Kill

NEDOSTUPNÉ
6,98