Jozef Kollár

Autor / 14 titulov

Jozef Kollár

(* 15. októbra 1960, Trnava)

žurnalista a prozaik pre deti aj dospelých

Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK. V rokoch 1990—1992 pracoval ako reportér v tínedžerskom týždenníku Kamarát, kde uverejňoval aj jeden z prvých periodických fotoseriálov na Slovensku. Od roku 1992 pracuje ako reportér v denníku Nový čas. Žije v Bratislave.
Roku 1994 debutoval svojráznou knižkou próz Nedorozumenie, za ktorú dostal Cenu Ivana Kraska. Táto útla knižka obsiahla veľkú tematickú šírku, s hlbokým záberom do života často bizarných postavičiek a situácií je originálna, moderná štýlom. Nepopierateľný je surrealistický akcent, tajomstvo, nepochopiteľnosť ľudskej spoločnosti akoby z pohľadu naivnej kamery dáva poviedkam noblesný výraz vysokej poézie (V. S. Maťuga). Debut prekvapujúco spája svet reality s fantazijným a imaginárnym. Je koncepčne i umelecky vyprofilovaný. Všetci literárni kritici sa zhodli na tom, že do slovenskej literatúry vstúpil touto prvotinou nevšedne nadaný prozaik. Poviedka z debutu Rozhovor s Máriou vyšla v antológii Dúšok jedu. Kritik Martin Kasarda dal Kollára generačne na jednu platformu s Petrom Macsovszkym a Pavlom Rankovom, povedal o nich, že pracujú s tajomnom, neistotou a čiernym smiechom, virtualizáciou reality či presnejšie vytváraním realít. Ďalšie prózy z prvotiny Gaj a Odkaz vyšli v angličtine v mesačníku Slovak Literary Review a v nemčine v rakúskom časopise pre literatúru a kultúru Lichtungen (Graz, 1998).
Roku 1998 vydal Kollár druhú knihu próz Medený vlas , ktorá sa opäť stretla so spontánnym prijatím kritiky, ako povedal Jozef Bžoch, za Kollárovými textami necítiť umelecké konštrukcie, habkanie či postupy vyrátané na efekt. Treba podčiarknuť, že všetci vyzdvihli jeho hru s fantáziou, schopnosť zaujať čitateľa, nenudiť, vrhnúť sa do tajomných zákutí alegórie – a to všetko vďaka autorovej neohraničiteľnej kreativite a invencii. Jozef Kollár potvrdil, že vysokú latku, ako si postavil v debute, nemieni podliezať. Roku 1999 napísal knihu reportáží Barnabáš sa dotkol neba , v ktorej spracoval príbehy výnimočných ľudí – 35 osobností. Vzápätí vydal knihu poviedok Bol som tá smrť, ktorá stála pri dverách a zvonila (2000). K päťdesiatinám Mira Žbirku pripravil s jubilantom knihu rozhovorov Meky (2002), ktorá vyšla aj v českom jazyku. Pre najmenšie deti napísal knižku s vyťahovacími listami Vymaľuj si ma a dobásni (1995), rozprávky Srdce čiernej labute (2001) a bláznivú knihu o duchoch a dušíkoch Ponpia a Piapon (2003). V rokoch 1988—1990 vydal s výtvarníkom Petrom Stankovičom štyri zošity komiksov pre deti Mestečko pod lopúchom . Bol autorom textu k fotoseriálu (foto Renáta Čanigová) Bez nás to nejde v časopise Kamarát 1990/1991.

Ako reportér bol roku 1997 ocenený Cenou za reportáže, ktorú mu udelil Slovenský literárny fond.


Kniha: Tri mačiatka - Jozef Kollár

Tri mačiatka

SVK2022/09Jozef KollárDAXERozprávky

Skladom u dodávateľa

6,82
Kniha: Finalista - Jozef Kollár

Finalista

SVK2017/11Jozef KollárREGENTDeti a mládež

Skladom u dodávateľa

8,10
Kniha: 55 minut mezi životem a smrtí - Odvážné útěky za železnou oponu - 1. vydanie - Jozef Kollár

55 minut mezi životem a smrtí Odvážné útěky za železnou oponu

Skladom u dodávateľa

11,04
Kniha: Keď ťa chytím, tak ťa zjem! - Veľká detektívna naháňačka myšiaka Tima a Cyrila - 1. vydanie - Jozef Kollár

Keď ťa chytím, tak ťa zjem! Veľká detektívna naháňačka myšiaka Tima a Cyrila

SVK2017/04Jozef KollárIKARRozprávky
6,85
Kniha: Musíme to prežiť - Jozef Kollár

Musíme to prežiť

Skladom u dodávateľa

5,64
Kniha: Aterotrombóza - patofyziológia a epidemiológia - Jozef Kollár

Aterotrombóza patofyziológia a epidemiológia

SVK2016/07Jozef KollárEquiLibria

Nedostupné

Kniha: Byl jsem dětský špion - Jozef Kollár

Byl jsem dětský špion

Vypredané

Kniha: Bol som detský špión - Jozef Kollár

Bol som detský špión

SVK2011/11Jozef KollárIKAR, a.sBiografie

Nedostupné

Kniha: Krajinka Bodliačikovo - Jozef Kollár

Krajinka Bodliačikovo

Vypredané