Monika Kompaníková: Koniec sveta a čo je za ním

Článok: Monika Kompaníková: Koniec sveta a čo je za ním © Literama.sk, 12.9.2022

Na začiatku bolo svetlo. Teda v tomto prípade si treba zobrať baterku a presvietiť prvú dvojstranu za obálkou. Papierový panelák pod žiarou niečo odhalí.

Publikované 12.9.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Knižný príbeh však odhaľuje viac. Dvaja súrodenci, žijúci na periférii mesta, konfrontovaní s jeho veľkosťou, anonymitou a podmienenou samotou. Mama, ktorá odchádza deň čo deň za prácou, sa vracia skôr nad ránom. Avšak v knihe nie je dôvod hľadať podtón. Súrodenci bez otca sú však v dotyku s realitou potreby zabezpečenia rodiny len obetou svojej matky. A keď je mama v práci, deti robia nezbedníctva. Strojovňa výťahu sa javí ako dobrý nápad na rozloženie hlavnej základne na vykonanie nejakej neplechy. Zistia však, že vo svojom bunkri nebudú sami. A keď sa na scéne objaví tajomný cudzinec, začne by všetko inak.

Pred spaním som môjmu synovi prečítal jeden príbeh. Niekedy aj dva, nakoľko zvedavosť zvíťazila a chcel vedieť ako dej pokračuje. Benefitom, je to že aj malý čitateľ sa pýta „prečo, ako a začo.“ Hľadať slová na pomenovanie stavu nie je vždy ľahká úloha pre rodiča. Má to však svoje plus a pútavý príbeh len rozvil hlad po odpovediach u dieťaťa. A to nie len zo sveta prírody, ale aj zo sveta dospelých.

Ani ja som sa, ako dospelý čitateľ nenudil. Dej ma od začiatku zaujal a s poučnými prvkami mal pridanú hodnotu. A či boli niektoré pasáže akoby „nezakončené“? A možno je to na niečo dobré, že v knihe bolo zopár vecí nezakončených na sto percent.

Lebo, čo je na konci sveta a za ním? Úplný koniec, a či ešte niečo viac?

Copyright © 2022, Marek Ščamba

Publikované 12.9.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Koniec sveta a čo je za ním - 1. vydanie - Monika Kompaníková

Koniec sveta a čo je za ním

SVK Slovensky 2019/05Monika KompaníkováARTFORUMDeti a mládež

U dodávateľa

5.0 z 5.0
11,90
Obrázok nedostupný: Predstavujeme: Monika Kompaníková

Monika Kompaníková autor

SVK Slovensky 13 titulov