Záhrada nových začiatkov - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Záhrada nových začiatkov

Záhrada nových začiatkov

© Literama.sk, 17.8.2020

Nadišiel čas zmeny: prírodu treba nechať, aby sa o všetko postarala, v záhradkárstve, v živote aj v láske.

Po tejto knihe som siahla pre jej optimistický obal, na ktorom ako keby sa usadilo leto. Rozžiarený v krásnych farbách. A spravila som dobre. Nie je to čítanie s veľkým posolstvom, alebo niečo, nad čím treba rozmýšľať. Ale po dvoch ťažších knihách táto bolo ako balzam na dušu. Ľahučké, VTIPNÉ (v poslednom čase je humoru v knihách veľmi málo) a upokojujúce. Aj keď rozuzlenie sa dá vytušiť už na začiatku, nič to neuberá na tom, že cesta ku koncu knihy je letným zážitkom. A kniha okrem príbehu má ešte jeden bonus – dozviete sa v nej na samostatných stránkach ako pestovať niektoré druh zeleniny (a podané je to opäť s humorom.) Autorke sa tiež podarilo do knihy dostať naozaj rozmanité postavy, ktoré sú ale krásne opísané a mne sa páčili všetky.

Hlavnou postavou je ale Lilian, mladá vdova s dvoma malými dcérami. Má za sebou ťažké obdobie, keď si musela zvyknúť na to, že už nemá muža. Je to už tri roky a stále na neho myslí. Žije len pre svoje dve deti. Zamestnaná je ako ilustrátorka. Má však sestru Ráchel, ktorá jej pomáha od smrti jej muža so všetkým, najmä s deťmi a teraz si zaumienila, že jej musí nájsť chlapa. Štvorica týchto báb – Ráchel, Lilian a jej dve dcéry Annabel a Clare majú naozaj zaujímavú formu komunikácie. Nie je ukážková, ani taká, ako by sa očakávalo – je však plná vtipu a lásky.

Raz je Lilian po dámskej jazde po opici: „Cítila som sa pod psa. A čo bolo horšie, moje deti odmietli vziať na vedomie, že mám opicu. Keď zistíte, že ste tehotná a ste od radosti celá bez seba, neuvedomujete si, čomu ste sa práve upísali. Že sa budete musieť až do konca svojho života starať 24 hodín denne, 7 dní v týždni o sociopatov a nebudete vedieť, čo je deň voľna či dovolenka. Musela som siahnuť na dno svojich síl a vyvinúť priam nadľudské úsilie, aby som tie malé mrchy obliekla a nakŕmila.“

Dialógy medzi Lilian a Ráchel sa tiež nesú v takomto duchu. Veľmi dobre sa to číta. Ženské postavy v príbehu riešia vzťahy, ktoré majú s chlapmi.

Pekne to zhrnula Maggie, švagriná Lilian: „Prečo sa chlapi v určitom veku môžu správať ako úplní debili, zatiaľ čo od nás žien sa čaká, že budeme starnúť s gráciou?“

Lilian má v robote ilustrovať atlas zeleniny a jej zamestnávateľ jej preto zaplatí záhradkársky kurz. Samozrejme tam vezme so sebou aj obe dcéry a pripojí sa aj Ráchel. Na kurze sa stretne naozaj zaujímavá skupinka rôznorodých ľudí a doplní to šarmantný a sympatický Edward, ktorý kurz vedie. Počas kurzu sa postavy medzi sebou zblížia a lepšie sa vzájomne spoznávajú. Lilian dostáva v robote výpoveď, rieši aj svoj napätý vzťah s mamou a začne sa zobúdzať aj jej srdce. Má však aj zodpovednosť za svoje deti. Všetko sa ale skončí happy endom.

Trošku priehľadné, niekedy primoc idealistické, ale číta sa to veľmi, veľmi dobre, také letné, pohodové a vtipné. Je to príbeh najmä o ženách, v svojej podstate smutný, ale štýl písania to celé nadľahčil a vďaka vtipným dialógom je to svieže čítanie. Ja som si pri ňom oddýchla.

Odporúčam prečítať.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová

Publikované 17.8.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Záhrada nových začiatkov - 1. vydanie

Záhrada nových začiatkov

Kúpiť
11,02
Knihy z kategórie Romantika

Romantika kategória

Kategória