Máj – najkrajší mesiac v roku | kníhkupectvo Literama.sk

Máj – najkrajší mesiac v roku

Máj – najkrajší mesiac v roku

© Literama.sk, 30.4.2019

Každý z nás potrebuje lásku.

Prvého mája dňom pracovného pokoja slávime medzinárodný sviatok pracujúcich. Prípomíname si všeobecný štrajk a masové demonštrácie chicagskych robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. Do ulíc vyšlo vtedy 40 000 robotníkov. Voľakedy u nás v období socializmu boli tiež ulice plné, ale zaplnili ich prvomájové sprievody s alegorickými vozmi. Dnes, ak počasie dovolí, väčšina z nás sa vyberie do prírody, záhradkári sa venujú svojim záhradám, leňosi leňošia doma.

Prvý máj je prvým dňom najkrajšieho mesiaca v roku, aspoň tak sa hovorí. Je to mesiac lásky, mnohých tradícií a sviatkov. V noci na prvého mája mládenci stavajú máje pred domy, kde sú dievky súce na vydaj, alebo sa stavia jeden stuhami ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia. Postavený máj je symbolom boja zimy s jarou, smrti so životom. Stavanie májov patrí medzi naše najtypickejšie slovenské tradície.

Mesiac máj sa považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Zamilované páriky sa bozkávajú pod rozkvitnutými čerešňami (no, na väčšine Slovenska už asi odkvitli, tak si treba nájsť náhradný rozkvitnutý strom…). Život v prírode pulzuje na plné obrátky: zeleň sa zelení, všetko je rozkvitnuté, včely opeľujú, zvieratá i ľudia túžia po láske.

Láska je výnimočný cit. Už odpradávna ho ospevovali umelci, básnici, spisovatelia. Nech sa páči, pozrite si naše kolekcie venované tejto krásnej téme: Bez lásky je život púšťou (Silvio Pellico), kde nájdete básne, citáty a Máj – lásky čas, kde máte výber románov o láske.


Publikované 30.4.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál