Milan Rastislav Štefánik | kníhkupectvo Literama.sk

Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik

© Literama.sk, 5.10.2018

Slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik.

Tento mesiac pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR vychádzajú dva zaujímavé tituly približujúce všetkým generáciám významnú osobnosť, originálnu a mohutnú individualitu Milana Rastislava Štefánika: Prebijem sa! - Štefánik a Generál M.R. Štefánik.

Telegram Praha, 4. května 1919
Z Bratislavy se oznamuje: Generál Štefánik vraceje se do vlasti, stal se obětí tragické katastrofy. Opustiv Udinu italským dvojplošníkem, přiletěl dnes v poledne nad Bratislavu. Náhle aeroplán se sřítil s výše 400 metrů a shořel. Všichni cestující, generál Štefánik, dva italští důstojníci a pilot, byli okamžitě mrtvi. Oběti katastrofy byly dovezeny do Bratislavy.
Štefánik, Kniha prvá: spomienky a postrehy, 1938

Generál Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam nášho národa. Slovák – Kopaničiar z Košarísk, nositeľ slovenského génia v československej revolúcii veril v silu, v dôstojnosť a v právo na slobodu malého národa. Slovenský národ však nie je malý, slobodu mu nikto nedaroval, slobodu si sám vybojoval spojenými silami – to boli jeho slová.

Milan Rastislav Štefánik bol oddaný z celej duše svojej vede, astronómii a aj keď bol často v zahraničí, jeho vrelé cítenie k rodnému kraju neslablo. Či už bol na Mont Blancu, v Turkestane, či na Tahiti, vždy bola jeho duša zapálená pre slovenský národ. Jeho najväčším skutkom pre náš národ bolo, že sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov a odbremenil nás od Habsburgovcov. Oslobodenie nášho národa je nerozlučne a na večné veky spojené s jeho menom a prácou.

Pred novou budovou Národného divadla sa týči vyše sedemmetrová bronzová socha jedného z najslávnejších Slovákov. Odetý v kombinéze francúzskych pilotov z prvej svetovej vojny hľadí na Dunaj, ktorého voda tečie rýchlo ako plynie čas. Koľkí okoloidúci zdvihnú k nemu pohľad?

Na vrchu Bradlo sa nachádza mohyla Milana Rastislava Štefánika. Pamätník pripomínajúci jeho tragickú smrť a jeho hrob. Hrobka je majákom pre celú Československú republiku, je symbolom života oddaného myšlienke samostatnosti. Posledné generácie pri pohľade naň už v srdci bolesť necítia, hrdosť by sme však cítiť mali.

Koho bohovia milujú, umiera mladý. - Menandros – starogrécky dramatik, predstaviteľ komédie.

Publikované 5.10.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Prebijem sa! - Štefánik - Muž železnej vôle - 1. vydanie

Prebijem sa! - Štefánik Muž železnej vôle

Kúpiť
12,50