Agar.io je nový herný fenomén

© Literama.sk, 1.6.2016

Všetci hrajú Agar.io, malý, dospeláci, či aj tí odrastenejší hráči. Prečo ich dostala práve táto hra? Prinášame vám jej popis a niekoľko dobrých rád.

Publikované 1.6.2016
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Už ste hrali všetky možné  online hry? Už vás nebavia klasiky? Tak skúste Agar.io. Táto hra vás určite dostane.

Agar.io, agario, či jednoducho Agar vás vtiahne priamo do stredu veľmi zvláštnej, ale pritom "návykovej" vojny. Princíp hry je až primitívne jednoduchý. Cieľom je byť čo najväčší, napadať a požierať protihráčov. Ak budete dostatočne dobrý, zvolíte vhodnú taktiku a budete mať aj trochu šťastie, môžete sa v rebríčku TOP hráčov dostať skutočne vysoko.

Začínate ako malá farebná bunka so začiatočnou hmotnosťou 10 (mass) a snažíte sa požiarať malé bodky, ktoré sa neustále objavujú na hracej ploche. Tým samozrejme rastiete, naberáte na hmotnosti a veľkosti. Ako to už v živote býva, všetko zlá je na niečo dobré a naopak. A tak rastom a priberaním strácate rýchlosť. Ak sa priebežne nekŕmite, strácate hmotu. Čím ste väčší, tým rýchlejšie hmotnosť strácate.

V základnej variante hry (mód FFA) sú na ploche zelené bunky zo zúbkovaným okrajom. Sú to vlastne ostrovy záchrany. Kým ste menší ako ony, môžete sa do nich (pod ne) schovať. Ak ste už ale presiahli ich obsah, takýmto manévrom sa o ne celkom isto rozbijete :(.

Niekoľko dobrých tipov

  • Ak chcete pohltiť protihráča, musíte byť od neho väčší aspoň o 10%. Niekedy sa to ťažko odhaduje, ale kto neriskuje, nič nepokazí, ale ani nezíska.
  • Nezostávajte dlho v rohu, zatlačia vás tam aj pomalší hráči a ste tak ľahkým terčom.
  • Ako veľmi účinný a efektívny únik sa ukazuje mierne kľučkovanie pred väčším protivníkom. Ak sa aj rozdelí a vyštartuje po vás, kľučkami znižujete pravdepodobnosť, že budete zasiahnutý.
  • Ak pred niekým unikáte a ste pomalý, rozdelte sa (stlačte SPACE/MEDZERNÍK), zrýchlite tak. Niekedy môže pomôcť aj zbaviť sa nejakej masy krýmením (stlačte W).
  • Ak máte dostatočnú masu, môžete skúsiť kŕmením (stlačte W) zväčšiťzelený ostrov a rozbiť tak práve prechádzajúceho protihráča. Jeho "dorazenie" bute potom pre vás hračka.
  • Ak s hrou začínate a chcete sa učiť, zvoľte si môd Spectate - budete pozorovateľ najúspešnejšej bunky.

Varianty hry Agar.io

Tímová hra

V tímovom móde hráte za jeden z troch tímov (červení, zelení a modrí). Cieľom je samozrejme opäť prevalcovať konkurenciu. Stratégia hry sa tu mení, nie je najdôležitejšie prežitie a rast individuálneho jedinca, ale celého tímu. Pomáhajte svojej farbe, bránte menších, kŕmte väčších. Skúste si to, je to zábava.

Party

Mód párty sa nijako nelíši od základného módu hry FFA, jediným rozdielom je to, že hráte v nich iba proti priateľom, ktorých ste si sami pozvali.

Experimental

Experimentálny mód ponúka nové črty (features), ktoré sa v prípade dobrého ohlasu od hráčov postupne implementujú do ostatných módov.

Napríklad, novinkou, ktorá bola pridaná v lete 2015, je materská červená bunka, môže ich byť niekoľko. Nachádzajú sa po hracom poli a vypúšťa zo seba agar. Ak na ňu nabehnete, je po vás - do okolia vystrelí množstvo agaru podľa veľkosti bunky, ktorá do nej vošla.

V experimentale fungujú inak zelené ostrovy: ak do nich kŕmite svoju hmotu, nerastú, len sa premiestňuje v smere streľby. Dá sa to dobre využiť na tých silnejších, porozmýšľajte ako :)

Ovládanie

V úvode si zvolíte nick - prezývku, vyberiete si mód hry (FFA - single, Teams, Experimental, Party) a môžete hrať. Z hry sa dostanete kedykoľvek pomocou klávesy "ESC".

Bunka sa ovláda pomocou pohybov/polohy myši v  rámci hracieho poľa. Smer vám pomôže určovať mriežka na pozadí. 

Pomocou medzerníka (klávesa SPACE) možno vašu bunku rozdeliť, ak je už dostatočne veľká. Rozdelením sa polovica vašej bunky "odpáli" v smere pohybu. Ak je dostatočne veľká, tak pohltí všetko, čo je v dosahu. K opätovnému sceleniu a spojeniu dochádza až po určitom čase. Dá sa to vypozorovať tak, že sa vaše bunky začnú do seba vnárať. Dobrým kŕmením a pohybom sem a tam tento proces môžete urýchliť. 

Poslednou možnosťou je klávesa "W". Pomocou nej strieľate časť svojej hmoty do voľného priestoru. Využiť sa to dá v rôznych módoch pre rôzne stratégie od kŕmenia tímových hráčov, zvýšenie svojej rýchlosti, alebo nalákanie menšieho súpera na menšiu vzdialenosť :)

Publikované 1.6.2016
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál