Ulrich Richental Kostnická kronika

Historické rozprávanie o meste, ktoré sa stalo stredom Európy, a čo to znamenalo

Mária Papsonová, František Šmahel, Daniela Dvořáková

RAK2009/06 SVK Slovensky

Kniha: Ulrich Richental Kostnická kronika - Historické rozprávanie o meste, ktoré sa stalo stredom Európy, a čo to znamenalo - Mária Papsonová, František Šmahel, Daniela Dvořáková
Katalógové číslo: 76715
17,67

Vypredané
NEDOSTUPNÉ

Kniha: Ulrich Richental Kostnická kronika

Historické rozprávanie o meste, ktoré sa stalo stredom Európy, a čo to znamenalo

Unikátna kniha – stredoveká kronika kostnického mešťana Ulricha Richentala, ktorá rozpráva o jednom z najslávnejších cirkevných koncilov v európskych dejinách – Kostnickom koncile (1414 – 1418).

Kronika rozpráva o odstránení rozkolu západnej cirkvi, keď súčasne zastávali úrad traja pápeži, o zvolení nového pápeža, o neslávnom upálení majstra Jána Husa či majstra Hieronyma Pražského, predstavuje všetky najvýznamnejšieho osobnosti vtedajšieho politického a intelektuálneho života, vrátane „nášho“ panovníka Žigmunda Luxemburského, ktorý bol iniciátorom a dušou celého koncilu. Ulrich Richental veľmi živým spôsobom opisuje aj každodenný život v meste počas koncilu – a tak sa čitateľ dozvie, čo účastníci koncilu jedli, za aké ceny a čo nakupovali na trhoch, aké boli ceny v stredovekých hostincoch, ako sa ľudia zabávali, ako trávili sviatky, slávili slávnosti, koľko prostitútok sa staralo o rozptýlenie návštevníkov mesta.

Kronika má obrovský význam aj z hľadiska slovenských dejín. Je to totiž prvý autentický prameň zahraničnej proveniencie, ktorý označuje územie Slovenska a chápe ho ako osobitnú časť Uhorského kráľovstva. Jednoznačne tak vyvracia názor, že Slovensko a Slováci v stredoveku nejestvovali, že označenie pre Slovensko sa po prvý raz objavuje až v 16. storočí. Richental v súvislosti s niektorými aristokratmi z Uhorského kráľovstva spomína, že prichádzajú zo „slovenských krajov“ medzi Moravou a Poľskom, čím podáva jednoznačný dôkaz o tom, že územie Slovenska si aj v rámci Uhorského kráľovstva udržalo od čias Nitrianskeho kniežatstva povedomie osobitnej krajiny.

Kritická edícia Richentalovej Kroniky má troch autorov: zo stredovekej nemčiny ju preložila germanistka Mária Papsonová, kritickým aparátom a úvodnými štúdiami ju vybavili významný český historik, profesor František Šmahel a slovenská historička Daniela Dvořáková. Kniha vyjde vo výpravnom farebnom prevedení, takže čitateľ bude mať k dispozícii aj prekrásne stredoveké ilustrácie z inkunábuly (prvotlače) Kostnickej kroniky, ktorá sa zachovala v Bratislave. Práve ilustrácie totiž, azda ešte väčšou mierou ako samotný text, urobili kronikárske dielo Ulricha Richentala nesmrteľným.

Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
76715
Názov
Ulrich Richental Kostnická kronika
Podnázov
Historické rozprávanie o meste, ktoré sa stalo str
EAN/ISBN
9788085501421
Forma
Tvrdá, s prebalom
Autor
Mária Papsonová, František Šmahel, Daniela Dvořáková
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2009/06
Rozsah
312
Rozmer
180×250×30 mm
Hmotnosť
0,79
Stav
Vypredané
Sadzba DPH
10%
Zľava
11%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Ulrich Richental Kostnická kronika zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.