Čaro rómskej kuchyne

Peter Pollák

Peter Pollák2022/11 SVK Slovensky

Kniha: Čaro rómskej kuchyne - 1. vydanie - Peter Pollák
Katalógové číslo: 455573
Ušetríte až 1,99 € z bežnej ceny 17,90
A navyše získate 15 vernostných bodov
15,91
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa

Kniha: Čaro rómskej kuchyne

Aká je rómska kuchyňa? Taká ako ju prezentujú šokujúce reportáže, alebo majú Rómovia dar chutne variť? Odpoveď vám dá kniha Petra Polláka „Čaro rómskej kuchyne“. Rómska kuchárka vychádza po 25 rokoch a prináša 52 inšpiratívnych receptov (Žihľavová polievka, zeleninová polievka s ibištekom a deväťsilom, pečenú gója, volské chvosty, plnené kačacie krky, pečené vajcia s trebuľkou, rómska pizza, urdovo-kôprový posúch, žeruchové maslo, vyprážaný agátový kvet, bazové lievance, káva z koreňa púpavy...). Kniha obsahuje aj rómsku mágiu či tajomstvá bylinárstva. Lačho chaben - dobrú chuť.

Prečo som sa rozhodol predstaviť rómsku kuchyňu?

Jedlo je kultúrne najvýznamnejším zdieľaným prvkom. Pri jedle netreba slová, stačia vôňa a chuť, ktoré často búrajú aj väčšie kultúrne bariéry, ako sú tie medzi Rómami a nerómskym, majoritným obyvateľstvom. Pri príprave tejto kuchárskej knihy som sa stretol so zvláštnym stereotypom. Keď som sa pýtal ľudí, ktorí rómsku kuchyňu nepoznajú, čo si pod ňou predstavujú, dostal som aj odpoveď: štvornohých domácich miláčikov.

Prelistoval som 2310 strán rómskych kuchárskych kníh, prečítal 1458 receptov z celej Európy, ale nenašiel som ani jeden taký recept. Pritom desiatky z nich sú pre súčasnosť neobvyklé, napríklad jedlá z ježkov. Poznáme iné národy, kde konzumácia spoločenských zvierat (psov, morčiat, korytnačiek, delfínov...) je bežnou súčasťou ich kultúr. Vieme, že Rómovia považujú niektoré ďalšie zvieratá za nečisté. Zmieňuje sa o tom aj Carol Wilsonová vo svojej knihe Recepty a kulinárske tradície Rómov píše, že psy, rovnako ako napríklad aj mačky, Rómovia pokladali za nečisté v obradnom zmysle slova, za zakázané. Aj z tohto dôvodu môžem tvrdiť, že konzumácia psov je spoločenský predsudok, bulvárny mediálny obraz postavený na mýtoch a stereotypoch. Nie je to každodenná realita ani kultúrna tradícia.

Keď odložíme predsudky, aká je v skutočnosti rómska kuchyňa?

Ako sa sami presvedčíte, rómske recepty sú inšpiratívne, rozmanité, vytvorené generáciami talentovaných rómskych kuchárok a kuchárov. Keď sa pýtam tých, ktorí už rómsku kuchyňu ochutnali, čo na ňu hovoria, asi aj preto dostávam odpoveď: „Bolo to výborné!“. Dokonca dodajú: „...nič lepšie sme ešte nejedli.“ Obe skupiny opýtaných, ako sami priznávajú, sa v niečom zhodujú. Rómsku kuchyňu dobre nepoznajú. Je pre nich neznáma až tajomná.

Aj z tohto dôvodu som vybral vzorku 52 receptov - na každý týždeň roka jeden. Čerpal som z vyše 20 rómskych kuchárskych kníh, z internetu, pridal som aj vlastné a recepty od mojich priateľov. Väčšina je zo Slovenska a Česka, ale aj z ďalších krajín: z Rumunska, Bulharska, Poľska, Maďarska, Veľkej Británie, Francúzska, Španielska, Talianska, Chorvátska a Indie. Niektoré sú špecifické pre daný región, iné sa opakujú takmer po celej Európe. Jedlá spojené s prírodou, jednoduché, ale aj pestré, zabudnuté aj súčasné, klasické aj veľmi originálne. Bol by som veľmi rád, keby táto kniha pomohla zmeniť stereotypný pohľad na rómske stravovanie.

Poďme spoločne zbúrať predsudky a znovuobjaviť čaro rómskej kuchyne. Lačho chaben, dobrú chuť.

Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
455573
Názov
Čaro rómskej kuchyne
EAN/ISBN
9788057043416
Forma
Viazaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Peter Pollák
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2022/11
Rozsah
160
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
11%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Čaro rómskej kuchyne zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.