Projekt vlk

Lars Berge

Absynt2021/11 SVK Slovensky

Kniha: Projekt vlk - Lars Berge
Katalógové číslo: 424501
Ušetríte až 2,22 € z bežnej ceny 16,90
A navyše získate 14 vernostných bodov
Kolekcia titulov: Zoznam publikácií podporených FPU

Zoznam publikácií podporených FPU

AKTUALIZOVANÉ 30. októbra 2023! Knihy vydané s podporou Fondu na podporu umenia. Tieto knihy z verejných zdrojov podpori… Zistiť viac...
14,68
Do Vianoc: ÁNO
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa

Kniha: Projekt vlk

Zoologická záhrada je zvláštny model sveta. Pozeráme sa v nej na živé zvieratá a tvárime sa, že všetko je tak ako v divočine. Príroda, ktorej sa môžeme pokojne prizerať a bezpečne sa jej dotknúť, sa nám páči. Lenže čo ak sa zrazu niečo stane?

Švédsky novinár Lars Berge spracoval príbeh, ktorý otriasol celým Švédskom. V krajine, kde nadovšetko milujú prírodu a ona ich vrúcne city opätuje, sa zrazu v najväčšej švédskej zoo odohrala tragédia. Vlk zapojený do projektu Intímny kontakt s vlkmi, ktorý mal návštevníkom umožniť dôvernú blízkosť s veľkým dravcom, nečakane napadol svoju ošetrovateľku a zabil ju. Celá krajina bola v šoku. Bol to vlk, v ktorého blízkosti sa odfotografovali mnohé osobnosti kultúry, športu, či politiky, ale aj stovky turistov denne. Zrazu si každý z nich uvedomil, že mohol byť na mieste ošetrovateľky.

Lars Berge preskúmal všetky detaily tohto tragického prípadu, no čím viac zistil, tým ťažšie mu bolo odpovedať na otázku: Kde sa stala chyba? Išlo len o nekompetentnosť pracovníkov? Alebo o chamtivosť zamestnávateľov? Vlk z reportáže Larsa Bergeho nám ukáže, v akej ilúzii žijeme. A kto z nás v skuto

nosti žije za mrežami klietky.

Reportážna knižka švédskeho novinára Larsa Bergeho Projekt vlk nie je len trilerovým záznamom jednej tragickej udalosti, ale aj úvahou o živej prírode, o skutočnej divočine a o mieste človeka medzi živými tvormi. Kniha vychádza v preklade Jozefa Zelizňáka.

O autorovi

Lars Berge (1974), švédsky novinár, scenárista a dokumentarista. Dlhé roky spolupracoval so švédskym denníkom Svenska Dagbladet. Venuje sa písaniu prózy i reportáží. Jeho knižka Projekt vlk bola nominovaná na prestížnu reportérsku Cenu Ryszarda Kapuścińského. Spracoval v nej nečakaný útok vlka vo švédskej zoo, ktorý napadol a zabil svoju ošetrovateľku. Bol to prípad, ktorý otriasol celým Švédskom.

Lars Berge žije v Štokholme.

Recenzie

Projekt vlk je výnimočná kniha, v ktorej si Lars Berge kladie náročné otázky. Snaží sa pochopiť tragickú udalosť zabitia človeka vlkmi, čo nie je možné bez porozumenia samotným vlkom. Nie je to jednoduché. Do vlkov si totiž často projektujeme naše predstavy a očakávania, ktoré nám bránia vnímať skutočného vlka. Raz ich vnímame ako beštie a symbol diabla, inokedy vlky romantizujeme a dávame im takmer božské vlastnosti. Svorka vlkov na nás môže pôsobiť ako harmonická rodina starajúca sa o mláďatá, no zakrátko sa môže premeniť na skupinu neľútostných zabijakov, ktorá ,zavraždí člena vlastnej rodiny. Pritom sú to stále tie isté zvieratá. Nemusí nám to dávať zmysel, ale v živote vlkov platia ich pravidlá. Svet vlkov je iný ako ten náš. Úplne ho pochopiť je ťažké, možno až nemožné. Aj napriek tomu by sme sa mali snažiť vlkom porozumieť, a najmä rešpektovať ich svet.

Erik Baláž, ekológ a aktivista

Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
424501
Názov
Projekt vlk
EAN/ISBN
9788082032980
Forma
Brožovaná
Autor
Lars Berge
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2021/11
Rozsah
256
Rozmer
115×185
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
13%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Projekt vlk zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.