Kniha Orgovánové dievčatá Na motívy skutočného príbehu mladých žien - "Králikov" z koncentračného tábora v Ravensbrücku. Martha Hallová Kellyová | kníhkupectvo Literama.sk

Orgovánové dievčatá

Na motívy skutočného príbehu mladých žien - "Králikov" z koncentračného tábora v Ravensbrücku.

Martha Hallová Kellyová • IKAR • 2019/04SK slovensky

Kniha : Orgovánové dievčatá - Na motívy skutočného príbehu mladých žien - "Králikov" z koncentračného tábora v Ravensbrücku. - 1. vydanie
Kúpiť
12,20
Príbehy trojice žien, ktoré prekračujú kontinenty.
Katalógové číslo: 352080
Ušetríte až 2,70 € z bežnej ceny 14,90
A navyše získate 12 vernostných bodov
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa:
Kolekcia titulov: Holokaust
Holokaust
Pozrite si celú kolekciu...

Kniha: Orgovánové dievčatá

Na motívy skutočného príbehu mladých žien - "Králikov" z koncentračného tábora v Ravensbrücku.

Newyorská organizátorka spoločenských podujatí Caroline Ferridayová má plné ruky práce na francúzskom konzuláte a na obzore sa črtá nový ľúbostný vzťah. No jej svet sa úplne zmení, keď Hitlerove vojská v septembri 1939 vtrhnú do Poľska a potom si už brúsia zuby na Francúzsko.

Na druhej strane oceána Kaša Kuśmierczyková, poľská tínedžerka, pochopí, že jej bezstarostná mladosť sa stráca. Odvážne prijme úlohu doručovať odkazy v poľskom podzemnom odboji. V tiesnivej atmosfére sliedivých pohľadov a podozrievavých susedov však má jediný nesprávny krok zničujúce následky pre celú rodinu.

Na ambicióznu mladú nemeckú lekárku Hertu Oberheuserovú inzerát hľadajúci lekára do štátnej služby zapôsobí ako možnosť úniku z bezútešného života. Lenže keď miesto prijme, ocitne sa v pasci nacistických tajných operácií, moci, ktorú ovládajú muži.

Životy troch žien sa nečakane pretnú. Nemysliteľné sa stáva skutočnosťou. Kašu pošlú do Ravensbrücku, neslávne známeho nacistického koncentračného tábora pre ženy. Mnohé väzenkyne sa podobne ako ona stanú „králikmi“, obeťami drastických medicínskych pokusov.

Príbehy trojice žien prekračujú kontinenty – z New Yorku do Paríža, Nemecka a Poľska. Caroline a Kaša sa usilujú spravodlivo vyrovnať s tými, na ktorých dejiny zabúdajú.

Z anglického originálu Lilac Girls (Ballantine Books, an imprint of Random House, a division of Penguin Random House LLC, New York 2016) preložil Jozef Kot.

Úryvok z obsahu knihy

Janina nás sústredila okolo seba. „Musíte povedať, čo si vezmete na Cestu krásavíc.“

Mama naklonila hlavu doboka. „Máš na mysli...“

„Ak to bude vaša posledná cesta. Napríklad ja si obujem najkrajšie topánky na vysokých podpätkoch. V čiernych kožených topánkach – ba nie, v semišových – budem kráčať so vztýčenou hlavou. No a vlasy budem mať ako Rita Hayworthová...“

„To sú dve veci,“ opravila ju Luiza.

„A podprsenku s vypchávkami.“

„Janina...“ začala Zuzanna.

„Čo? Aspoň raz v živote túžim byť prsnatá. Ak mám umrieť, chcem pri tom vyzerať dobre.“

Zuzanna sa naklonila. „Ja by som si vzala škatuľku rozličných najlepších poľských bonbónov – s vanilkovou plnkou, karamelom, lieskovými orieškami...“

„Prestaň!“ zahriakla ju Janina. Neznášala reči o jedle a zapchávala si uši, keď dievčatá donekonečna omieľali svoje obľúbené jedlá a kuchárske recepty.

Luiza sa posediačky vzpriamila. „Ja by som si vzala svoje pletenie. Keby Binzová zazrela, aké krásne veci som uplietla, nechala by ma nažive.“

Matka sa uškŕňala, keď to počúvala. Potešilo ma, že sa usmieva.

Na rade som bola ja. Začula som, ako izbová volá z umyvárne na niektorú väzenkyňu. Teda je v našej blízkosti, preto som radšej stíšila hlas.

„Ja by som si vzala matrac s obrovským paplónom plneným husím perím a cestou by som spala. Na matraci by ma niesli Binzovej dozorkyne a sama Binzová by ma ovievala veličizným ružovým pštrosím perom.“

Janina v sebe potlačila výbuch smiechu.

„Čo by si si so sebou vzala ty?“ zašeptala rozosmiata Zuzanna mame.

Mama sa na dlhší čas zamyslela, hľadela si na ruky a už sme si mysleli, že sa napokon do hry ani nezapojí. Keď potom prehovorila, na tvári mala čudný výraz.

„Ja si vezmem kyticu kvetov – ruže a orgován.“

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
352080
Názov
Orgovánové dievčatá
Podnázov
Na motívy skutočného príbehu mladých žien - "Králi
EAN/ISBN
9788055166087
Forma
Viazaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Martha Hallová Kellyová
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2019/04
Rozsah
520
Rozmer
200×125×44 mm
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
18%

Hodnotenia zákazníkov

Odmeníme Ťa! Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!

Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Najnovšie hodnotenia a recenzie čitateľov

Orgovánové dievčatá zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.