Kniha Armáda strojov Autonómne zbrane a budúcnosť vojny Paul Scharre | kníhkupectvo Literama.sk

Armáda strojov

Autonómne zbrane a budúcnosť vojny

Paul Scharre • IKAR • 2019/07SK slovensky

Kniha : Armáda strojov - Autonómne zbrane a budúcnosť vojny - 1. vydanie
Kúpiť
19,22
Katalógové číslo: 342745
Ušetríte až 3,68 € z bežnej ceny 22,90
A navyše získate 19 vernostných bodov
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa:

Kniha: Armáda strojov

Autonómne zbrane a budúcnosť vojny

Čo sa stane, keď predátor – dron má autonómiu ako google auto? Alebo ak zbraň, ktorá dokáže sama loviť a napádať vlastné ciele, ovládnu hekeri?

Hoci to znie ako sci-fi, technológia na vytvorenie zbraní, ktoré napadajú ciele bez ľudského pokynu, už existuje.

Paul Scharre, vedúci expert v oblasti nových technológií zbraní, čerpá z vlastných bohatých skúseností a výsledkov výskumu s cieľom zistiť, ako zbrane novej generácie menia vojnu. Jeho rozsiahla analýza skúma vznik autonómnych zbraní, aktivity vyvíjané na ich zákaz aj právne a etické otázky týkajúce sa ich používania. Zameriava sa na umelú inteligenciu vo vojenskej technike, zahŕňajúcu desaťročia inovácií od nemeckých torpéd Wren vyhľadávajúcich zvuky v druhej svetovej vojne, predchodcov dnešných samonavádzacích rakiet, po autonómne kybernetické zbrane, robotické lode, loviace ponorky a tankové robotické armády.

Prostredníctvom rozhovorov s odborníkmi na obranu, so zástancami etických hodnôt, s psychológmi a aktivistami Scharre zisťuje, akým výzvam môžu čeliť „kentaurskí bojovníci“ na budúcich bojiskách, kde bude nevyhnutné zlúčiť ľudské a strojové rozpoznávanie.

V uplynulých desaťročiach sme dosiahli obrovský technický pokrok, no takisto sme zažili tragické nehody, ktoré vyplynuli z komplexných automatizovaných systémov. Napríklad moderné stíhacie lietadlá F-22 zaznamenali kolaps palubného počítača, keď prvýkrát prekročili dátumovú hranicu. Najmenej tridsať štátov už má obranné autonómne zbrane, ktoré fungujú pod ľudským dohľadom. Armády všade na svete súťažia v konštruovaní robotických zbraní so zvyšujúcou sa autonómiou.

Etické otázky tak dostávajú čoraz väčší význam. Do akej miery by sa mala takáto technika rozšíriť? Ak ju zodpovedné demokratické štáty zakážu, zabráni to nebezpečným režimom využívať výhody, ktoré z toho vyplynú?

Armáda strojov sa zameriava na vojenskú históriu, globálnu politiku, špičkovú vedu a tvrdí, že takúto techniku môžeme prijať tam, kde môže urobiť vojnu presnejšou a humánnejšou, ale nesmieme sa vzdať ľudského úsudku. Ak je možnosť vybrať si medzi životom a smrťou, za ľudské srdce neexistuje nijaká náhrada.

Z anglického originálu Army of None (W. W. Norton & Company, New York 2018) preložili Barbora Nébusová (kapitoly 1 – 11) a Martina Hyklová (kapitoly 12 – 21).

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
342745
Názov
Armáda strojov
Podnázov
Autonómne zbrane a budúcnosť vojny
EAN/ISBN
9788055165486
Forma
Viazaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Paul Scharre
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2019/07
Rozsah
488
Rozmer
227×145×35 mm
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
16%

Hodnotenia zákazníkov

Odmeníme Ťa! Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!

Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Najnovšie hodnotenia a recenzie čitateľov

Armáda strojov zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.