Strange Weather

Joe Hill

Orion Books GBR Anglicky

Kniha: Strange Weather - 1. vydanie - Joe Hill
Katalógové číslo: 320256
Ušetríte až 1,78 € z bežnej ceny 21,94
A navyše získate 20 vernostných bodov
20,16
Doručenie viac ako 18 dní
Skladom u dodávateľa

Kniha: Strange Weather

Four short novels from the author of THE FIREMAN and HORNS, ranging from creepy horror to powerful explorations of our society.One autumnal day in Boulder, Colorado, the clouds open up in a downpour of nails, splinters of bright crystal that tear apart anyone who isn't safely under cover. 'Rain' explores this escalating apocalyptic event, as clouds of nails spread out across the country and the world. Amidst the chaos, a girl studying law enforcement takes it upon herself to resolve a series of almost trivial mysteries . . . apparently harmless puzzles that turn out to have lethal answers.In 'Loaded' a mall security guard heroically stops a mass shooting and becomes a hero to the modern gun movement. Under the hot glare of the spotlights, though, his story begins to unravel, taking his sanity with it... 'Snapshot, 1988' tells the story of an kid in Silicon Valley who finds himself threatened by The Phoenician, a tattooed thug who possesses a Polaroid that can steal memories...And in 'Aloft' a young man takes to the skies to experience parachuting for the first time . . . and winds up a castaway on an impossibly solid cloud, a Prospero's island of roiling vapour that seems animated by a mind of its own.
Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
320256
Názov
Strange Weather
EAN/ISBN
9781473221185
Forma
Brožovaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Joe Hill
Druh tovaru
Kniha
Rozsah
433
Rozmer
234×153×32 mm
Hmotnosť
0,59
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Doručenie viac ako 18 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
8%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Strange Weather zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.