Chasidské príbehy

Smutno-úsmevné poviedky zo života východoeurópskej židovskej komunity

Jicchok Lejbuš Perec

Európa2017/10 SVK Slovensky

Kniha: Chasidské príbehy - Smutno-úsmevné poviedky zo života východoeurópskej židovskej komunity - 1. vydanie - Jicchok Lejbuš Perec
Katalógové číslo: 314795
Ušetríte až 2,10 € z bežnej ceny 12,99
A navyše získate 10 vernostných bodov
Kolekcia titulov: Zoznam publikácií podporených FPU

Zoznam publikácií podporených FPU

AKTUALIZOVANÉ! Tieto knihy z verejných zdrojov podporil FPU - Fond na podporu umenia.Tento zoznam bol doplnený a aktuali… Zistiť viac...
10,89
Na dopyt, preveríme dostupnosť
Skladom u dodávateľa

Kniha: Chasidské príbehy

Smutno-úsmevné poviedky zo života východoeurópskej židovskej komunity

Smutno-úsmevné poviedky zo života východoeurópskej židovskej komunity. Až do vypuknutia 2. svetovej vojny pulzoval vo východnej Európe židovský život intenzívne rovnako v kvantitatívnom, ako aj v kvalitatívnom zmysle. Nebol to však ani idylický ani harmonický život. Najneskôr z tých čias pochádza zrejme aj starý vtip o tom, že na otázku, čo by urobil, keby sa ocitol na opustenom ostrove, odpovie Žid, že by ako prvé postavil dve synagógy, a na prekvapenú následnú otázku, načo dve, by jeho odpoveď znela: „Do jednej by som sa každý deň chodil modliť, a do tej druhej by som v živote nevkročil!" Na prelome 19. a 20. storočia - to je obdobie, kedy vznikali „Chasidské príbehy" Jicchoka Lejbuša Pereca (1852 - 1915) - tvorilo židovské obyvateľstvo v nespočetných mestečkách a mestách dnešného Poľska, Bieloruska, Ukrajiny, pobaltských krajín a časti dnešného Rumunska síce väčšinu, napriek tomu bolo zákonom a úradmi utláčané a ubiedené. A predsa medzi ním panovala nesvornosť, nenávisť a večný spor. V 18. storočí sa rozšírilo mystické chasidské hnutie s desiatkami rôznych frakcií. Jeho vášnivými odporcami boli tradicionalistickí tzv. misnogdi, šíril sa aj osvietenecký moderný racionalizmus, asimilanstvo, ďalej socialistická organizácia Bund, a napokon nacionalistické sionistické hnutie so svojimi rôznymi frakciami. Potierali sa navzájom ako sa len dalo. Perec nepatril ani k jednému z týchto hnutí. Riešenie, ktoré ponúkal svojim čitateľom, bolo národné, a predsa nie nacionalistické. Staval do stredu individuálneho i spoločenského života ako jednotiace národné pojítko tradíciu nie v náboženskom, ale v kultúrnom zmysle a jazyk jidiš ako podhubie tejto kultúry. „Chasidské príbehy" nastavujú krivé zrkadlo spoločenským pomerom vo východoeurópskej židovskej populácii a vrhajú kritický, a predsa láskyplný pohľad na túto dnes takmer vykynoženú komunitu.
Úryvok z obsahu knihy ...
Podrobnejšie info
Katalógové číslo
314795
Názov
Chasidské príbehy
Podnázov
Smutno-úsmevné poviedky zo života východoeurópskej
EAN/ISBN
9788089666423
Forma
Viazaná
Poznámka
1. vydanie
Autor
Jicchok Lejbuš Perec
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2017/10
Rozsah
264
Rozmer
130x210
Hmotnosť
0,32
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Na dopyt, preveríme dostupnosť
Sadzba DPH
10%
Zľava
16%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Chasidské príbehy zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.