Pre blaho nášho ľudu, všetkých našich kráľovstiev a provincii

Reformná politika Márie Terézie a jej pokus o modernizáciu Uhorska

Ingrid Kušniráková; kolektív autorovVEDA2017/04 SVK slovensky

Kniha: Pre blaho nášho ľudu, všetkých našich kráľovstiev a provincii - Reformná politika Márie Terézie a jej pokus o modernizáciu Uhorska - Ingrid Kušniráková; kolektív autorov
17,46
Vyexpedujeme do 7 dní
Skladom u dodávateľa
Katalógové číslo: 308391
Ušetríte až 1,54 € z bežnej ceny 19,00
A navyše získate 17 vernostných bodov

Kniha: Pre blaho nášho ľudu, všetkých našich kráľovstiev a provincii

Reformná politika Márie Terézie a jej pokus o modernizáciu Uhorska

Panovanie Márie Terézie sa podľa zvolených priorít a rozsahu reforiem zvyčajne delí na dve časti. Prvá sa začína nástupom na trón a končí sa spolu s rakúsko-pruskými vojnami v roku 1763, druhá je vymedzená rokmi 1763 - 1780. V prvom období sa realizovali reformné opatrenia, ktoré mali vzhľadom na prebiehajúcu vojnu priniesť okamžitý finančný zisk. Tie sa však vzťahovali len na rakúske a české krajiny, Uhorska sa v podstate nedotkli. Po roku 1763 pristúpila viedenská vláda k radikálnym a zásadným reformám, ktoré pravdepodobne zasiahli do všetkých oblastí spoločenského života aj v uhorskej časti monarchie. V historiografii sa prioritne spomína úprava poddanskej otázky, reforma súdnictva, katolíckej cirkvi a školstva. Menej sa už reflektuje skutočnosť, že pod vplyvom kameralizmu a populacionistického učenia sa populácia začala vnímať ako základ bohatstva štátu a početné opatrenia smerovali nielen k jej zvýšeniu, ale aj skvalitneniu. S tým úzko súvisela reforma zdravotníctva, sociálnej starostlivosti i početné nariadenia o ochrane zdravia a ľudských životov.

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
308391
Názov
Pre blaho nášho ľudu, všetkých našich kráľovstiev
Podnázov
Reformná politika Márie Terézie a jej pokus o mode
EAN/ISBN
9788022415347
Forma
Brožovaná
Autor
Ingrid Kušniráková; kolektív autorov
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2017/04
Rozsah
272
Rozmer
160x240
Hmotnosť
0,44
Stav
Skladom u dodávateľa
Dostupnosť
Vyexpedujeme do 7 dní
Sadzba DPH
10%
Zľava
8%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
Tvoje hodnotenie:
Odoslať
Pre blaho nášho ľudu, všetkých našich kráľovstiev a provincii zatiaľ nikto nehodnotil. Podeľte sa s ostatnými o svoj názor! Možno im tak pomôžete pri ich rozhodovaní.