Kniha Čierna žena, biela krajina Waris Dirieová | kníhkupectvo Literama.sk

Čierna žena, biela krajina

Waris DirieováIKAR2013/01 SVK slovensky

Kniha: Čierna žena, biela krajina - Waris Dirieová
Katalógové číslo: 188963

Kniha: Čierna žena, biela krajina

Keď sa trinásťročná Waris mala vydať za oveľa staršieho muža, utiekla zo svojej vlasti – zo Somálska. V Londýne sa všelijako pretĺkala, príležitostne si našla rôzne zamestnania, až kým ju neobjavil renomovaný fotograf – a to znamenalo začiatok veľkej kariéry topmodelky. No v povrchnom svete lesku a slávy sa Waris nikdy neudomácnila. Ako malé dievča sa stala obeťou ženskej vyriezky, a práve preto sa v roku 1997 rozhodla venovať boju proti tomuto krutému rituálu, proti zmrzačovaniu ženských pohlavných orgánov. Založila nadáciu, prednášala, stala sa osobitnou veľvyslankyňou OSN.Vo svojej novej bielej vlasti je Waris Dirieová oslavovaná ako bojovníčka za ľudské práva – no vo všedné dni zostáva cudzinkou, ktorú taxikári a muži všeobecne vnímajú ako korisť. Narodením jej druhého syna Leona si ešte bolestnejšie začala uvedomovať svoju rozpoltenosť medzi dvoma svetmi.Keď v roku 2008 pricestovala na návštevu do Afriky, oslavovali ju ako hrdinku, zároveň však videla, že ženy sú tam ešte stále obeťami tradícií. Pomaly v nej narastalo rozhodnutie. Spolu s Leonom sa vrátila do Afriky, aby pomohla tamojším ženám finančne sa osamostatniť a stať sa nezávislými. Waris Dirieová je presvedčená, že Afrika sa môže zmeniť, až keď ženy v africkej spoločnosti získajú ocenenie, úctu a rešpekt. Len potom môže byť úspešný aj boj proti krutým kmeňovým rituálom.

Čierna žena, biela krajina rozpráva o živote Waris Dirieovej v jej novej, bielej vlasti – o jej túžbe po Afrike a hlbokom želaní pomôcť svojmu rodnému kontinentu oslobodiť sa od biedy, zdedených tradícií a závislosti.

Z nemeckého originálu Schwarze Frau, weißes Land
Droemer Verlag, München 2010) preložili
Jarmila Pospěchová a Zdenka Benedeková.

Máme pre vás pár dokumentov, ktoré nám poskytol vydavateľ. Najčastejšie to býva obsah knihy, ukážková kapitola, alebo úryvok z titulu.

Úryvok z obsahu knihy

Svojho syna nosím dodnes skoro stále na tele tak, ako som sa to naučila od mamy. Veľké pestré šatky, ktoré na to používam, mi darovala mama. Rada ich nosím aj ako šály. Som presvedčená, že mi prinášajú šťastie, a tak si ich často beriem aj na rozhovory, prednášky a na cesty. Kdekoľvek na svete som, tieto šatky mi dávajú pocit domova. Vždy, keď Leona dávam spať, prikrývam ho týmito šatkami, aby mal v postieľke kúsok nášho domova. Šatky nosila moja mama už aj predtým, no keď ma pred časom prišla navštíviť do Viedne, priniesla mi ich ako darček. „Waris,“ povedala mi vtedy, „nech ti tieto šatky vždy pripomínajú miesto, odkiaľ pochádzaš a kde je tvoj domov.“

Podrobnejšie informácie

Katalógové číslo
188963
Názov
Čierna žena, biela krajina
EAN/ISBN
9788055132365
Forma
Tvrdá, s vrchným obalom, matná
Autor
Waris Dirieová
Druh tovaru
Kniha
Rok vydania
2013/01
Rozsah
224
Rozmer
145×227
Hmotnosť
0,48
Stav
Nedostupné
Zľava
0%

Hodnotenia zákazníkov

Podeľ sa s nami o svoj názor a my ťa odmeníme vernostnými bodmi. Pomôžeš iným zákazníkom s kúpou tohto titulu. Chceš viac informácií o našom vernostnom programe?

Najprv sa prihlás, za kvalitnú recenziu a hodnotenie Ťa odmeníme!
5.0 z 5.0
5
100.0%
(3)
4
0%
(0)
3
0%
(0)
2
0%
(0)
1
0%
(0)
Tvoje hodnotenie:
Odoslať

Pavol 5 z 5
02.07.2013 23:22:53

Kniha, ktorú by si poctivo mali prečítať všetci, ktorí majú niečo dočinenia s tretím svetom, ale aj mnoho iných ľudí. Na Slovensku už poznáme príbeh Popolušky, ktorá prišla z Afriky do Anglicka a stala sa svetoznámou modelkou. Avšak ľudia by jednoznačne nemali mať Waris Dirie zafixovaná ako Popolušku. Táto žena urobila veľký kus práce, čo sa týka ženskej obriezky. Ďalej neúnavne bojuje proti diskriminácii žien v Afrike. Pravdivo opisuje situáciu v krajinách, kde dobročinné organizácie mnohokrát "pomáhajú", ale peniaze sa strácajú v obrovskom kolotoči korupcie a chamtivosti ľudí. Ale nielen to, podáva aj pravdivý obraz toho, aké to má čierna žena v Európe. Mnohokrát som sa pri čítaní tejto knihy musel pozastaviť a vyventilovať, keďže situácie, ktoré tam opisovala ma nahnevali, či vyviedli z rovnováhy. Skutočnú situáciu a skutočný život v ( ale nielen) Afrike totiž nepocítite z reklám, letákov, brožúr, ale práve z úprimnej spovede tejto ženy s veľkým Ž.


Rudolf 5 z 5
22.04.2013 14:59:29

dobre, pacilo sa odporucam