Monika Smolková

© Literama.sk, 23.11.2023

Monika Smolková je mladá slovenská spisovateľka, ako autorka debutovala fantasy knihou Ohnivá, jej druhým titulom je YA román Skarlet. Ďakujeme jej, že nám venovala svoj čas pre zodpovedanie našich zvedavých otázok :)

Publikované 23.11.2023
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Monika, čo pre teba znamenajú knihy? Asi zbytočná otázka pre autora, ale radšej čítaš alebo píšeš?

Myslím si, že knihy a literatúra tvorili vždy veľkú súčasť môjho života a už od malička som experimentovala aj s vlastnou tvorbou. Niektoré moje výmysly skončili úspešnejšie než iné, no napriek všetkému som si udržala tvorbu príbehov ako hobby. 

Čomu sa aktuálne venuješ? Vieme len, že ťa veľmi bavia jazyky.

Pokračujem v štúdiu slovenského a anglického jazyka. Popravde som nemala nejakú konkrétnu predstavu, ako takéto štúdium môže vyzerať – a hoci je to veľmi náročné, snažím sa hľadať vo všetkom niečo pozitívne. Beriem to tak, že aj tu sa posúvam dopredu a stále sa učím niečo nové.

Na čom aktuálne pracuješ? Píšeš ďalšiu knihu?

V hlave držím množstvo myšlienok a príbehov, prípadne ich častí. Niečo mám rozpracované, iné diela sú len v zárodkoch a pri ďalších mám napríklad napísanú osnovu a vymyslené postavy, už to len napísať. Zároveň si však myslím, že nútiť sa do písania v mojom prípade nemá zmysel, radšej svoj kreatívny proces nechávam plynúť a keď mám náladu, sadnem za notebook a idem na to. Keď sa však už vrhnem na samotné písanie, častokrát sa danému projektu venujem celý deň.

A čo tvoja nová kniha Skarlet? Čo pre teba znamená?

Síce môj knižný debut Ohnivá bude mať pre mňa vždy akúsi pridanú hodnotu, akoby to bolo také moje prvé dieťa, pripravovaná kniha Skarlet je doposiaľ mojím najobľúbenejším príbehom, aký som kedy vymyslela.

Mimochodom, má veľmi krásnu obálku. Do akého žánru ju môžeme zaradiť? Ide o čistú fikciu?

Knižku Skarlet zaraďujem do sci-fi alebo fantasy žánru, no môj autorský zámer bol vytvoriť knižný svet na hranici reálnosti. Hlavná postava Skarlet podstúpila za život rôzne pokusy, a preto vyzerá inak. Môže mať „nadprirodzené“ schopnosti, keď použije špeciálne vyvinuté kapsuly. Pri výbere schopností, ktoré vie Skarlet získať, som sa inšpirovala prírodou – napríklad schopnosť ovládať elektrický prúd pochádza od elektrického úhora.

Na pozadí tohto fantastického príbehu som sa však rozhodla odkomunikovať aj rôzne myšlienky. Skúmam hranicu medzi dobrom a zlom a vlastne sa zamýšľam nad tým, či je svet čierno-biely. Skarlet si za život prešla všeličím, a preto sa zamýšľam, ako ju ovplyvnila všetka bolesť a trauma a čo ju vlastne donútilo zotrvať. Napokon sa pozerám aj na tému pomsty a odpustenia.

Láska, priateľstvo. Monika, tvoja kniha je hlavne o vzťahoch...

Vzťahy v tejto knihe sú rôznorodé a ukazujú rôzne modely lásky, priateľstva či profesionálnych vzťahov. Veľmi som chcela znázorniť vzťah dvoch kamarátov, ktorí sa spoznali na škole a stali sa tam z nich spriaznené duše. Sama dúfam, že mi zo školy zostanú podobné priateľstvá.

Skarlet alebo Scarlett (s 'c' a dvoma 't')?

Nie, dvojaké písania mena Skarlet v knižke nie je chyba. Zmena Scarlett na Skarlet je akousi metaforou – chcela som tak v knihe vyjadriť moment, kedy sa toto červenovlasé dievča začalo pozerať na svet iným pohľadom a kedy sa rozhodla, že vezme svoj život do vlastných rúk. Lebo o tom to celé je – bojovať za seba a byť sám sebou. 

Monika, ďakujeme za rozhovor a prajeme ti veľa inšpirácie do ďalšieho písania.

Publikované 23.11.2023
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Skarlet - 1. vydanie - Monika Smolková

Skarlet

SVK Slovensky 2023/10Monika SmolkováMOTÝĽYoung Adult

Skladom u dodávateľa

Príbeh, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad hranicou medzi dobrom a zlom, silou priateľstva a lásky

Do Vianoc: ÁNO
10,96
Predstavujeme autora: Monika Smolková

Monika Smolková autor

SVK Slovensky 2 tituly