Ako hovoriť, keď deti nechcú počúvať

Článok: Ako hovoriť, keď deti nechcú počúvať © Literama.sk, 15.2.2023

Ako zvládnuť výchovu od bábätiek až po mladých tínedžerov? Na to je tu váš sprievodca a pomocník pri výchove šťastných detí v podobe knihy. Trest sa javí ako najjednoduchšie riešenie. No nefunguje. Hra je veľmi dobrý začiatok, ale existuje toho oveľa viac, čo na nich platí a čo vám pomôže v rôznych životných situáciách. Táto kniha vám ich pomôže ľahko zvládnuť.

Publikované 15.2.2023
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Joanna Faber a Julie King tentokrát prispôsobili osvedčené komunikačné stratégie niektorým z najnáročnejších momentov rodičovstva – od záchvatov hnevu cez závislosť od technológií až po rozhovory o nepríjemných témach. Prostredníctvom kombinácie reálnych príbehov od rodičov a učiteľov, vtipných ilustrácií a zábavných cvičení ponúka kniha spoľahlivé riešenia problémov, s ktorými sa už stretol každý rodič, starý rodič, učiteľ a ktokoľvek, kto žije alebo pracuje s deťmi.

Ukážka z knihy

Čistenie zubov – Najstrašnejšie mučenie

Prečo si deti tak veľmi neznášajú umývať zuby? Niektoré z toho robia taký cirkus, že by ste si mysleli, že sa im niekto pokúša zuby vytrhnúť a nie vyčistiť. Niektorí rodičia s nimi musia každý večer zvádzať ťažký zápas. Ak možnosť vzdať sa neprichádza do úvahy (a ak ste to urobili, nie ste sami), čo majú rodičia robiť?

Pozrime sa najskôr na tento rituál z pohľadu dieťaťa. Čistenie zubov môže zahŕňať mnoho potenciálne nepríjemných pocitov. Chuť zubnej pasty, trenie kefkou o zuby, pocit dávenia, keď sa kefka až príliš zatúla k hrdlu. Dokonca aj to, že musia sedieť so zaklonenou hlavou a otvorenými ústami, môže byť veľmi nepríjemné. Nehovoriac o tom, že musia prerušiť akúkoľvek zábavnú vec, ktorú robia, aby mohli podstúpiť toto mučenie.

A odmena je pre dieťa v tomto ohľade dosť pochybná. Jediné, čo skutočne získa, je absencia negatívneho výsledku. Ak si vyčistí zuby každý deň, je možné, že v nejakom vzdialenom bode v budúcnosti nebude mať kazy.

S takouto mizernou činnosťou máme väčšiu šancu uspieť vtedy, ak k nej pridáme nejakú hlúposť a šantenie.

Teraz sa s vami podelíme o výsledky brainstormingu jednej z našich rodičovských skupín na tému, ako byť pri umývaní zubov hravým rodičom:

  • Uľahčite si presun do kúpeľne tým, že si do nej prinesiete hru: „Tvoj medvedík s nami teraz pôjde do kúpeľne, aby sa mohol pozerať, ako si čistíš zuby… No tak, medveď – chceš, aby Jake čistil zúbky aj tebe?“
  • Predstierajte, že v zuboch objavujete zaujímavé veci. „Ach, tu sú kukuričné vločky z raňajok… a tu je trochu čučoriedok z olovrantu. Páni, nepamätám si, že by som na večeru uvarila červené pastelky… a pozri, tu je tá tenisová loptička, ktorú si hľadal.“
  • Predstierajte, že zvieratá zo zoo ušli na slobodu a nikto ich nedokáže nájsť. Vykonajte dôkladnú pátraciu akciu pomocou zubnej kefky. „Ach, pozri, myslím, že som našla klokana! Nie, nie, počkaj, to nie je klokan, ale hroch! Preboha, vedľa tučniakov je babička Molly! Chcela by si sa trochu očistiť, babi?“

Nech zubná kefka rozpráva:

  • Hlasom armádneho dôstojníka: „DO POZORU! Zuby, pochodom vpred, podrobíme vás kontrole!“
  • Hlasom robota: „Musím – vyčistiť – re-zá-ky – píp!“ 
  • Hlasom malej myšky: „Čo sa skrýva za tým veľkým zubom? Chutný kúsoček arašidového masla. Mňam!“

Predstierajte, že ste šialený zubár a vaše dieťa zavítalo k vám do ordinácie. Požiadajte ho, aby zaklopalo na dvere. Povedzte: „Vitaj v mojom špeciálnom zubárskom kresle“ (toaleta so zaklopenou doskou). Správajte sa, akoby ste nevedeli, ako používať zubnú kefku: „Preboha, na čo je táto vec? To má ísť do ucha? Počkaj, na ktorý koniec mám dať zubnú pastu?“ Urobte z umývania zubov preteky. Nastavte časovač na dve minúty: „Pripraviť sa… pozor… štart! A sme pri prvom zube. Dobre, ten je vyčistený. Ideme na druhý a tretí. Toto je niečo extra. Uviazlo medzi veľa orieškov. Čas beží. Dostane sa zelená zubná kefka na spodné zuby skôr, kým nebude neskoro?“

Hra je veľmi dobrý začiatok, ale možno by sme chceli použiť aj iné nástroje. Pozrite si stránku so zhrnutím na konci kapitoly, kde nájdete ďalšie nápady, ktoré vymyslela naša skupina.

(Zdroj: anotácia knihy, Copyright © 2023 - vydavateľstvo Albatros Media)

Publikované 15.2.2023
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Ako hovoriť, keď deti nechcú počúvať - Joanna Faber, Julie King

S ukážkami

Ako hovoriť, keď deti nechcú počúvať

SVK Slovensky 2023/02Joanna Faber, Julie KingAlbatros MediaRodina

Nedostupné

Váš sprievodca a pomocník pri výchove šťastných detí

NEDOSTUPNÉ
16,99