Delia Owens: Kde raky spievajú

© Literama.sk, 5.9.2022

Na husté močiare v Severnej Karolíne som myslela ešte niekoľko dní po dočítaní knihy. Tak krásne opísané, tak živé a skutočné.

Publikované 5.9.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

“Život sa rozkladá a páchne, mení sa naspäť na zahnívaúcu kašu a smrť večne plodí život.” A to som vybrala úryvok hneď z prológu.

Hlavná postava tohto románu sa volá Catherine Clarková, no pre blízkych je to Kya. Pre ľudí z mesta zase legendami opradené Dievča z močiara. Čitateľ ju vidí vyrastať — od malého dievčatka po mladú ženu.

V knihe sa striedajú kapitoly z minulosti a prítomnosti, sú značené postupne po rokoch, a nakoniec príbeh histórie dobehne súčasnosť.

Nebudem klamať, odhalenie na konci som niekde hlboko v sebe čakala — postupne sa u mňa prirodzene vyformovalo — no počas čítania prišli momenty, keď som zostala ohľadom svojej teórie na pochybách. Treba však rovnako podotknúť, že to, či čitateľ vyriešil, nevyriešil, prípadne si myslel, že vyriešil záhadnú vraždu, nemá takmer žiadny vplyv na zážitok z knihy a užije si ju za každých okolností. Je to totiž úplne jedno. Toto iba zdanlivo nosné tajomstvo je len čerešničkou na torte. Prípadne prostriedok, spúšťač, na vyrozprávanie Kyinho príbehu.

Ľúbim knihy, kde je príroda opísaná tak živo, až dýcha. Hneď prví mi napadajú Lesní ľudia (Hanya Yanagihara) a do zoznamu teraz pridávam aj Kde raky spievajú. Južanské močiare sú vedľa Kye akoby ďalšou postavou.

Keď vo mne už doznieva pocit z knihy, ťažko sa mi vracia k negatívam, no treba spomenúť aj tie. Aspoň tak jemne. V istých momentoch som mala pocit, akoby dej začal príliš utekať. A s ním aj postavy a ich charaktery. Možno preto, že zvyšok knihy bol príjemne pokojný a rozťahaný, a keď zrazu prišiel rýchlejší spád či príliš jednoduchý úsek, uvedomila som si, že mi to až tak nesedí. Taktiež som som našla chvíľky, kedy trošku zaškrípal preklad.

Konečný verdikt je, že knihu veľmi silno odporúčam. Ako celok bola nádherná, hlavná postava a príroda boli rovnako živé. Doteraz na ne myslím.

Copyright © 2022, Sisa

Publikované 5.9.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Kde raky spievajú - 1. vydanie - Delia Owensová

Kde raky spievajú

SVK Slovensky 2019/10Delia OwensováTATRANRomány a novely

Skladom u dodávateľa

Tento debutový román sa vymyká z radu dnešných mystery príbehov

5.0 z 5.0
14,66