Radostná správa - Komiksový príbeh legendárnej dvojice Lasicu a Satinského

© Literama.sk, 28.7.2022

Nad touto knihou som najprv váhal, či si ju zaobstarať. Urobil som to až na druhý pokus, keď sa vypredalo prvé vydanie. Možno som urobil dobre a nechal svoje rozhodnutie trochu odležať. Na druhý pokus som si ju odnášal domov. Čo môžem očakávať o komiksovej biografie? Vyplní moje miesta nevedomosti o živote dvoch známych umelcov? Naučený na knižky viac Satinského ako Lasicu, som musel odkrojiť zo svojich dohadov o vtipných textoch z pera „môjho milého Slováka.“ Tak som myšlienkovo odložil „Expedície“, Gundžovníky, Listy Oľge aj Čučoriedkáreň“.

Publikované 28.7.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Tento titul bol počin vydavateľstvo Monokel, spracovať istú etapu pôsobenia osobností L+S od 1968 až 1972. Aj pre mňa to bola trochu historická medzera. Nehol som vtedy na svete, ale už som spadám do kategórie „občanov“, ktorí zažili režim aj humor obidvoch protagonistov a herecké osobnosti, ktoré sa pohybovali v ich okolí.

Takmer každý pozná dvojicu L+S, z humorných scénok, filmov či televíznych šou. Aj keď možno posledná generácia nie až tak úplne. Kto si však našiel cestu k ich scénkam, divadelným záznamom či jednoducho k ich humoru a pôsobeniu na československej scéne, ten ocení komiks o ich začiatkoch.

A naozaj čítal sa mi ľahko. Všetky dobové reálie sú spracované výborne. Aj po textovej aj po grafickej stránke. Čitateľ si rozšíri obzor o tom ako to naozaj bolo. Ani aj som nevedel všetko o peripetiách tejto dvojice. teraz už však viem a neľutujem. Veľa nechýbalo a koniec účinkovania L+S v rokoch „bratskej pomoci“ by bolo smutnou správou. Opak sa však stal pravdou. Vďaka osudu, dobrej konštelácii hviezd a najmä úsiliu osobností z ich okolia sú tu. Neboli. Ale stále sú a ostanú.

A to sa stalo správou radostnou.

Copyright © 2022, Marek Ščamba

Publikované 28.7.2022
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Radostná správa - Komiksový príbeh legendárnej dvojice Lasicu a Satinského - Peter Gärtner

Radostná správa Komiksový príbeh legendárnej dvojice Lasicu a Satinského

SVK Slovensky 2021Peter GärtnerMonokelKomiksy

Vypredané

5.0 z 5.0
NEDOSTUPNÉ
17,50