Mimi a Líza na Taiwane

Mimi a Líza na Taiwane © Literama.sk, 11.5.2021

Rozprávková kniha Mimi a Líza získala prestížne knižné ocenenie na Taiwane.

V piatok 17. apríla sa v hlavnom meste Taiwanu uskutočnil slávnostný ceremoniál odovzdávania prestížnych literárnych cien za detskú tvorbu „Najkrajšia detská kniha roka 2020“. Ocenenie získala aj slovenská rozprávková knižka Mimi a Líza, o ktorej preklad do čínštiny sa postarala Chen Liang Podstavek a vydalo ju vydavateľstvo SACCA Publishing Company.

Na Taiwane ročne vychádza približne 4000 titulov pre deti a mládež. Každý rok je vyhlásený výročný zoznam najlepších kníh pre deti, ktorý zostavia literárni pracovníci a kritici. Tento rok v ňom bolo 107 diel v rôznych kategóriách. Ako prezradila prekladateľka Chen Liang Podstavek: „Ide o veľmi významné ocenenie, vďaka ktorému všetky štátne a mestské knižnice, ako aj školy, zakúpia víťazné diela do svojej kolekcie.“

Autorkami animovaných rozprávok Mimi a Líza, ktoré vznikli v koprodukcii štúdia Fool Mood a RTVS, sú Katarína Moláková a Katarína Kerekesová. Literárne ich spracovala Alexandra Salmela. Ilustrácie do knihy, ktorú na Slovensku vydalo Vydavateľstvo SLOVART, vytvorili Boris Šima, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová.

„Od začiatku som mala predstavu, aby sme na základe scenárov napísaných mnou a Katarínou Molákovou vytvorili aj krásnu obrázkovú knihu pre deti.“ priznáva scenáristka, režisérka a producentka Katarína Kerekesová. „Zároveň som si však uvedomovala, že by to chcelo iný, čerstvý pohľad na vec. A tak som oslovila Alexandru Salmela, aby nám pomohla s literárnym spracovaním seriálových epizód. Veľmi sa teším z výsledku. Dnes je tá radosť o to väčšia, že kniha má úspech nielen u nás, ale aj na Taiwane. Ďakujem za to najmä prekladateľke Chen Liang Podstavek a vydavateľstvu SACCA Publishing Company.“

Knižku Mimi a Líza si môžu prečítať deti aj v Českej republike a Maďarsku. Animované rozprávky boli premietané v kinách vo Francúzsku, v Čechách a Belgicku, ale i v televíziách či VOD platformách v Brazílii, Číne, Kanade, Hong Kongu, Taliansku, Slovinsku a Fínsku. Vznikli aj vďaka dotácii z Audiovizuálneho fondu. Vydanie knihy Mimi a Líza 1 bolo podporené grantovým programom Ministerstva kultúry SR a preklad literárneho diela bol realizovaný s podporou LIC/SLOLIA.

(Tlačová správa / Slovart, zdroj https://www.slovart.sk/ocenenia/rozpravkova-kniha-mimi-liza-ziskala-prestizne-ocenenie-na-taiwane.html?page_id=138635)

Publikované 11.5.2021
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Séria kníh: Mimi a Líza

Mimi a Líza

SVK8 titulovDeti a mládež
Séria