Flanérova košeľa

Flanérova košeľa © Literama.sk, 12.5.2021

Flanér je na okraji spoločnosti, zato ju pozorne vníma a pozoruje. Je psom svojej doby.

Flanérova košeľa (8 a pol bratislavských ulíc) sú knižné potulky Jany Beňovej známym-neznámym mestom. Je to unikátne dielo literatúry faktu, ktoré rozpráva o bratislavských uliciach. Prvou inšpiráciou pre knihu bol rozhovor autorky s Fabianom Saulom, redaktorom časopisu Flaneur, ktorý v každom čísle pozorne sleduje jednu konkrétnu ulicu niektorého veľkomesta sveta. Kniha ponúka rôzne pohľady, detaily a mikrosvety: flanér sa pohybuje mestom tak, ako tulák lesom..

Z predhovoru autorky Jany Beňovej:

Bratislavským flanérom (a teraz mi napadá, že tým pravým slovenským ekvivalentom bude asi flákač) som už tridsaťpäť rokov. Preto som jednej bratislavskej ulici nevenovala aktuálne viac ako tri mesiace. Pozorovala som, čo sa tam odohráva, čo je na ulici zaujímavé, čo ju charakterizuje, odlišuje od iných ulíc, aké prípadné kauzy sú s ňou spojené, čo je najzaujímavejšie v jej minulosti, aká je v noci a čo ju, možno, čaká v budúcnosti.

V rámci svojich prechádzok som hovorila s ľuďmi, ktorí tu žijú a pracujú, a tými, ktorí tadiaľto prechádzajú. S ľuďmi z ulice. Niektorí novinári idú na zaujímavé miesta, pobudnú tam týždeň-dva a napíšu reportáž. Ja som strávila len pár mesiacov vytrvalým túlaním sa po jednej z ulíc svojho mesta.


Publikované 12.5.2021
© Literama.sk: Autorsky chránený materiál

Kniha: Flanérova košeľa - 8 a pol bratislavských ulíc - Jana Beňová

Flanérova košeľa 8 a pol bratislavských ulíc

Skladom u dodávateľa

15,94
Knihy autora Jana Beňová

Jana Beňová autor

10 titulov